Bieganie to jeden z tych sportów, który poleca się osobom chcącym rozpocząć zdrowy styl życia. Jest również doskonałą aktywnością fizyczną pozwalającą wyładować nagromadzone emocje, hartować ducha a także skutecznie podnosić samoocenę. Warto jednak mieć na względzie, iż bieganie w nieodpowiednim obuwiu może być nie tylko męczące, ale również narażać biegacza na kontuzję. Z tego artykułu dowiesz się jak ważnym elementem są buty do biegania Nike.

Dlaczego warto biegać?

Choć z początku może trudno w to uwierzyć, wpływ biegania na kondycję psychiczną jest dość spory. Podczas wykonywania tej czynności w organizmie dochodzi do znacznej produkcji endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Jest ona silnie odczuwana nie tylko podczas wysiłku, ale także po jego zakończeniu. Ponadto, endorfiny pozwalają odczuwać radość i satysfakcje po skończonym treningu, a nie ledwo dyszeć ze zmęczenia. Według Pawła Habrata, podczas biegu dochodzi do paradoksalnego zjawiska – rozluźnienia psychicznego dzięki jednoczesnemu męczeniu się mięśni. Jak widać, endorfiny są więc nagrodą za solidny trening!

Bieganie nie tylko wpływa na znaczący wzrost stężenia hormonu szczęścia. Podnosi także poczucie własnej wartości oraz samoocenę, dzięki mechanizmowi zrealizowania zamierzonego celu. Ukończenie jednego treningu to przecież mały sukces, a z czasem, gdy kilometrów przebiega się coraz więcej – satysfakcja rośnie. Dodatkowo, pokonywanie coraz dłuższych dystansów pomaga hartować silną wolę, co z kolei może przełożyć się na inne sfery życia.

Dzięki silnej aktywności można również dotlenić się i oczyścić umysł. Nie inaczej dzieje się w trakcie biegania, które daje organizmowi silnego kopa. Bieganie może również wzmagać kreatywność. Część naukowców sądzi, iż podczas to właśnie podczas tej czynności wpadli na ciekawe pomysły bądź znaleźli rozwiązanie skomplikowanego problemu.

buty do biegania pegasus 37

Jaki wpływ na bieg ma dobre obuwie sportowe?

Jak widać, istnieje wiele korzyści, które można czerpać z regularnego biegania. Jak więc zacząć to robić? W pierwszym odruchu rozpoczęcie przygody z bieganiem wydaje się dość proste. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż odpowiedni strój oraz buty sportowe pozwalają nie tylko odczuć komfort podczas aktywności fizycznej. Buty biegowe stanowią istotny element wyposażenia, który zabezpiecza biegacza przed nadwyrężeniem. Zobacz więc czym różni się obuwie do biegania od tego przeznaczonego do codziennego użytku.

Dobra amortyzacja

Jedną z zasadniczych różnic odróżniających buty do biegania od tych do chodzenia jest rodzaj amortyzacji. Podczas biegu stopa pracuje nieco inaczej, a z tego względu obecność elementów ją amortyzujących jest dość istotne. Specjalistyczne modele, takie jak buty do biegania Nike posiadają o wiele grubszą amortyzację umiejscowioną na całej rozciągłości stopy. Trudno znaleźć podobną podeszwę w obuwiu sportowym przeznaczonym do codziennego noszenia. Dodatkowo, grubsza podeszwa pozwala odczuwać komfort podczas uderzania o podłoże. To z kolei znacząco wpływa na jakość samego biegu i pozwala osiągać lepsze wyniki.

Mniejsza elastyczność

Modele obuwia codziennego cechują się znacznie większą elastycznością. Jest to spowodowane faktem, iż podczas chodzenia stopa najpierw dotyka podłoża piętą, a dopiero potem resztą swojej powierzchni. Z tego względu buty codzienne są tworzone tak, by być giętkimi i wytrzymałymi na naturalny układ stopy. Zbyt twarde buty mogą pękać i stać się bezużyteczne dla jego właściciela. Inaczej dzieje się w przypadku butów biegowych, w których dodatkowe wzmocnienie jest niezwykle istotne. Buty do biegania mają ergonomiczny, areodynamiczny kształt, dzięki czemu znacznie ułatwiają aktywność. Obuwie do biegania takie jak Pegasus 37 pozwala na szybsze poruszanie stopami, w przeciwieństwie do klasycznego obuwia, w którym często pojawiają się kanty. Pozwalają one łatwiej stawiać kolejne kroki, ale nie spełniają podobnej roli podczas biegu.

buty nike pegasus 37

Nowoczesne technologie

Obuwie do biegania powstają z myślą o wspomaganiu osoby uprawiającej tą dyscyplinę sportową. Z tego względu buty Nike Pegasus 37 czy Adidas są modelami stworzonymi przy użyciu nowoczesnych technologii. Jedną z tych, która wyraźnie poprawia jakość biegu jest chociażby Flywire, które pojawiają się w butach do biegania od Nike. Stanowi ona specjalistyczną strukturę w formie ściśle otaczających śródstopie i łuk stopy linek, pozwalających osiągnąć dodatkowe wsparcie podczas gwałtownych ruchów stopy. Zapewniają także doskonałe dopasowanie buta do stopy. Warto także mieć na względzie, iż buty przeznaczone do biegania są nie tylko dodatkowo wzmocnione. Ich używanie niesie za sobą znaczną wygodę, dzięki wyjątkowo cienkim materiale, z którego są wykonane. Buty Pegasus 37 są wykonane z przewiewnych tworzyw, co pozwala na swobodny przepływ powietrza i zabezpiecza stopę przed odparzeniami, o które łatwo podczas biegu w nieprzeznaczonym do tego celu obuwiu.

Jak widzisz, odpowiednio dobrane obuwie sportowe jest w stanie znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo podczas biegu. Dzieje się tak z uwagi na obecność dodatkowej amortyzacji oraz specyficznej budowy, która ma za zadanie chronić użytkownika przed urazami, odparzeniami oraz ogólnym dyskomfortem podczas biegania. Warto więc zainwestować w specjalistyczne obuwie przeznaczone zarówno dla amatorów jak i osób chcących uczestniczyć w maratonach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.