Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez dobrej i aromatycznej kawy. Dzięki zawartej w niej koffeinie, możemy bardzo szybko się obudzić i zyskać energię na cały dzień. Jednocześnie świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie „mała czarna” nie jest już głównym rodzajem kawy, który możemy się rozkoszować. Amatorzy tego napoju mogą korzystać z jego różnorodnych wariacji. Niemniej jednak w ostatnim czasie popularność zyskała sobie kawa Bulletproof- co warto o niej wiedzieć?

Bulletproof coffe – co to jest?

Pojęcie „Bulletproof coffe” stało się ostatnio niezwykle popularne. Jednak czym tak naprawdę jest kawa Bulletproof? Otóż można ją rozpatrywać w kategorii swoistego eksperymentu. Dlaczego? Otóż kuloodporna kawa jest niczym innym jak połączeniem tradycyjnej, czarnej kawy z masłem lub innym tłuszczem. Taka mikstura choć wydaję się dość specyficzna, to jednak zyskała sobie niekwestionowaną sławę w Ameryce, a także coraz częściej możemy spotkać się z nią w Europie. Warto jednak zauważyć, że Bulletproof coffe- oczywiście pod inną nazwą- znana była już od wieków. Powszechnie bowiem pili ją mieszkańcy Nepalu czy Wietnamu, głównie w celach zdrowotnych. Co ciekawe, wtedy dodawano do tej kawy także sól lub nawet i zwykły miód.

Bulletproof coffe – składniki

Mówiąc o składnikach Bulletproof coffe tak naprawdę nie da się ich wielu wymienić. Podstawowym produktem jest oczywiście kawa parzona. Jeśli posiadamy w domu młynek i ekspres ciśnieniowy, to jeszcze lepiej będzie zaparzyć kawę ze świeżo zmielonych ziaren, by była ona jeszcze bardziej aromatyczna i gorzkawa w smaku. Oczywiście parzymy ją w formie niewielkiego amerciano o pojemności około 200 mililitrów. Kolejnymi składnikami kawy Bulletproof są:

  • masło- wystarczy jedna łyżka;
  • olej kokosowy extra virgin- najlepiej także jedna łyżka.

Całość można dodatkowo doprawić cukrem, o ile smak będzie dla nas zbyt gorzki.

Bulletproof coffe – przepis

Przepis na Bulletproof coffe jest niezwykle prosty i logiczny. Tak naprawdę w przygotowaniu kuloodpornej kawy nie ma większej filozofii. Jednak kluczem jest wykonanie samego naparu. Oprócz składników zawierających tłuszcz, konieczne są także ziarna arabiki lub mieszanki arabiki z robustą. Są to obecnie najmocniejsze kawy, które zapewniają wyjątkową aromatyczność oraz ogromną zawartość kofeiny. Dzięki temu kuloodporna kawa będzie mogła nas skutecznie pobudzić i jednocześnie dostarczyć nam energii na cały dzień. Bardzo ważne jest także wybranie odpowiedniego oleju kokosowego. Musi być on extra virgin, najlepiej ekologiczny. W tym momencie do głosu dochodzą raczej kalorie, który nie powinno być w tej kawie aż tak wiele. Wówczas dieta nawet z Bulletproof coffe nie będzie całkowicie zrujnowana. W przypadku masła, musi ono zawierać rzeczywiście co najmniej 82% masła.

Bulletproof coffee

Bulletproof coffee – jak zrobić?

Wykonanie Bulletproof coffe również jest banalnie proste. W pierwszej kolejności mielimy ziarna, a następnie parzymy je w ekspresie ciśnieniowym. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to możemy zdecydować się na tradycyjną kawę parzoną, choć efekt nie będzie już taki sam. Parzymy około 200 mililitrów kawowego napoju. Kolejnym krokiem jest dodanie tłuszczu. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy nasza kawa w dalszym ciągu jest gorąca. Zarówno olej kokosowy jak i masło muszą się rozpuścić. Wówczas na powierzchni kawy powinniśmy dostrzec charakterystyczne oczka tłuszczu. Jeśli kawa ta będzie dla nas zbyt gorzka, opcjonalnie można dodać łyżkę miodu lub cukru. Warto jednak z tym niezwykle uważać, gdyż cukier pod każdą postacią dodatkowo podnosi kaloryczność kawy.

Bulletproof coffee – działanie

Kawa Bulletproof bardzo szybko zyskała sobie ogromną popularność w Ameryce. Praktycznie z momentem jej wynalezienia, każdy obywatel Stanów Zjednoczonych spróbował ją chociażby raz w życiu. Co więcej, niektórzy zdecydowali się włączyć kuloodporną kawę na stałe do swojego jadłospisu i codziennej rutyny. Minęło jednak trochę czasu, zanim kawa Bulletproof stała się tak samo popularna w Europejskich krajach. Nie da się ukryć, że Europejczycy mają w zwyczaju podchodzić od zachodnich „wynalazków” w dość sceptyczny sposób. Kawa Bulletproof oczywiście ma swoje wady i zalety. Wiele osób bowiem wskazywało na to, że dodanie tłuszczów do kawy, które poniekąd zmieniają jej konsystencję na bardziej lepką i kremową, znacznie podnosi jej kaloryczność. Jest to absolutnie prawda, dlatego też warto do kuloodpornej kawy wybierać wartościowe i odżywcze tłuszcze. Wówczas będzie kawa kuloodporna będzie miała pozytywny wpływ na nasz organizm, a także nie spowoduje całkowitej utraty kontroli nad naszą wagą. Jednocześnie warto zauważyć, że Bulletproof coffe ma również pozytywne działanie, które usprawnia wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Wobec tego jak dokładnie działa ta kawa?

Jak działa bulletproof coffee?

Jaka działa bulletproof coffe? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto nosi się z zamiarem wypróbowania tego rodzaju kawy. Otóż warto podkreślić, że:

  • bulletproof coffe zmniejsza uczucie łaknienia- kuloodporna kawa jest niezwykle sycąca. Wobec tego nie odczuwamy głodu przez niezwykle długi czas. Wówczas wydawać by się mogło, że dieta i kawa kuloodporna idą ze sobą w parze. Warto jednak zauważyć, że kawa ta jest dość kaloryczna, szczególnie jeśli dodamy do niej niskiej jakości tłuszcze. Jeśli jednak postawimy na te zdrowe, wówczas nasza dieta nie zostanie zrujnowana, a uczucie głodu zostanie zminimalizowane.
  • kawa bulletproof dostarcza energii- prawdą jest, że bulletproof coffe to połączenie kofeiny z tłuszczami, które są głównym zasobem energii dla naszego organizmu. W związku z tym jedna filiżanka takiej kawy zapewnia nam przysłowiowego „kopa” na cały dzień.
  • kuloodporna kawa poprawia wydajność organizmu- z racji dodatkowej dawki energii, wydajność naszego organizmu zostanie drastycznie zwiększona. Właśnie z tego też względu kawa bulletproof jest polecana głównie sportowcom, który powinni pić ją przed treningami. Wówczas dadzą z siebie więcej niż 100%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.