Witamina C to jedna z najpopularniejszych i najczęściej suplementowanych witamin. Ma ona wszechstronne działanie na cały organizm człowieka i bierze udział w wielu procesach niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Kwas askorbinowy jest od dawna wykorzystywany w medycynie, ale także w kosmetyce. Co daje witamina c gdzie jest najwięcej witaminy c?

Na co jest witamina c?

Kwas askorbinowy jest jednym z najlepiej zbadanych związków. Wbrew pozorom wcale nie ochrania organizmu w trakcie rozwiniętej już infekcji, jednak jej dłuższe stosowanie może zmniejszyć ryzyko przeziębienia. Na co jest witamina c? Uczestniczy ona w wielu procesach życiowych i jest ważna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Organizm nie jest w stanie jej wytworzyć, z tego względu trzeba ją dostarczać wraz z pożywieniem. Witamina c na co pomaga? Kwas askorbinowy ułatwia przyswajanie żelaza i bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Ponadto, wspiera proces gojenia się ran, aktywuje enzymy i uczestniczy również w procesie syntezy kolagenu. Oddziałuje na stan tkanki łącznej, poprawia pracę mózgu i bierze udział w przemianach aminokwasów. Wzmacnia dziąsła oraz zęby, a także eliminuje bakterie doprowadzające do próchnicy. Witamina C ochrania także komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje utlenianie złego cholesterolu LDL, przeciwdziałając zmianom miażdżycowym. Wpływa też na regulację ciśnienia tętniczego.

Witamina C a układ krwionośny

Kwas askorbinowy uszczelnia oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki temu, przeciwdziała tworzeniu się krwotoków, sińców i krwawień dziąseł. Zatrzymuje utlenianie się złego cholesterolu, a więc zmniejsza zmiany miażdżycowe. Związek ten okazuje się też pomocny w leczeniu nadciśnienia. Witamina C uczestniczy w regulacji ciśnienia tętniczego i wspiera wchłanianie żelaza. Z uwagi na to, że bierze udział w produkcji krwinek czerwonych, to może ochronić organizm przed wystąpieniem anemii. Według przeprowadzanych badań substancja ta jest w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko udaru mózgu nawet o 42 procent.

Witamina C a stawy i kości

Kwas askorbinowy jest związkiem biorącym udział w procesie tworzenia kolagenu, czyli składnika chrząstek stawowych. Z tego względu to właśnie witamina C jest odpowiedzialna za elastyczność stawów, a tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji. W przypadku stanu zapalnego, w płynie maziowym stężenie witaminy C zmniejsza się nawet o 80%, przez co wtedy niezbędna jest jej suplementacja. Witamina C jest też istotna dla formowania i wydzielanie osseiny, a więc składnika budulcowego kości. Jej zbyt niska ilość wiąże się ze zmniejszoną ilością komórek budulcowych czy odwapnieniem ości. Profilaktyka osteoporozy opiera się także na dziennym spożyciu kwasu askorbinowego w ilości 100-500 mg.

Witamina C a nowotwory

Według naukowców podawanie dużych dawek witaminy C wraz z lekami przeciwnowotworowymi może zarówno przyśpieszyć zabijanie komórek nowotworach, ale również zmniejszyć efekty uboczne radioterapii i chemioterapii.

Witamina C w kosmetyce

Witamina C okazuje się również bezcenna dla zdrowia skóry. Wykazuje się właściwościami przeciwutleniającymi. Pogarszający się stan skóry jest wynikiem naturalnego procesu starzenia oraz osłabienia mechanizmów odpowiadających za utrzymanie jej funkcjonowania oraz właściwej struktury. Wolne rodniki uszkadzają struktury białkowe i lipidowe, ponadto wpływają negatywnie na metabolizm. Kwas askorbinowy jest antyoksydantem, a więc wyniszcza wolne rodniki i wspiera naturalne mechanizmy zachodzące w skórze. Witamina C pobudza również syntezę ceramidów, które zapewniają skórze nawilżenie oraz ograniczają jej wysuszanie. Kwas askorbinowy znacząco poprawia wygląd skóry. Wyrównuje jej kolory, rozjaśnia przebarwienia, redukuje zmarszczki, zwiększa elastyczność. Witamina C ma też właściwości przeciwzapalne, a więc niweluje objawy pojawiające się przy chorobach zapalnych skóry. Czy można przedawkować witaminę C? Można, jednak jest to możliwe w szczególności w trakcie jej suplementacji. Pomimo tego, że jest ona zbawienna dla zdrowia organizmu, to jednak jej zbyt wysoka ilość może wiązać się z przykrymi objawami. Warto wiedzieć, w czym jest witamina c, aby dostarczyć jej odpowiednią dawkę dzienną organizmowi.

witaminy C

Jakie owoce mają najwięcej witaminy c?

Witamina c gdzie występuje? Owoce są doskonałym źródłem witaminy C. Jakie owoce mają najwięcej witaminy c? Kwas askorbinowy znajduje się w wielu uwielbianych przez ludzi owocach, zarówno tych sezonowych, jak i spożywanych przez cały rok. Co ma najwięcej witaminy c? Wbrew pozorom nie jest to wcale cytryna. Najwięcej witaminy C znajduje się w rokitniki, gdyż jest w nim nawet do 900 mg kwasu askorbinowego na 100 g. Jaki owoc ma najwięcej witaminy c? Owoc, który zajmuje pierwsze miejsce w zawartości kwasu askorbinowego jest dzika róża. Znajduje się w niej aż 250-800 mg witaminy C na 100 g produktu. Gdzie jest witamina c?

Co zawiera dużo witaminy c?

 • czarne porzeczki -150-300 mg/100g
 • truskawki- 46-90mg/100g
 • kiwi- 84mg/100g
 • grejpfrut-30-70 mg/100g
 • cytryna-40-60 mg/100g
 • pomarańcze- 30-50 mg/100g
 • porzeczki czerwone- 26-63 mg/100g
 • agrest-25-40 mg/100g
 • maliny-19-37 mg/100g
 • jabłka-0,5-20 mg/100g
 • gruszki-4 mg/100g
 • śliwki-5 mg/100g
 • banany-7-14 mg/100g
 • orzechy włoskie-3 mg/100g

Mając świadomość jaki owoc ma najwięcej witamin cwarto uwzględnić go w swojej diecie. A  co ma dużo witaminy c, oprócz owoców? Oczywiście nie można zapominać o warzywach.

Jakie warzywo ma najwięcej witaminy c?

Gdzie jest najwięcej witaminy c w warzywach? Warto sięgać zwłaszcza po warzywa świeże, nie poddane obróbce. Trzeba mieć na uwadze, że długie gotowanie w znaczący sposób obniża zawartość kwasu askorbinowego. Zamiast niego lepiej zjadać warzywa w postaci surowej czy też gotować je na parze. Jakie warzywo ma najwięcej witaminy c? Najwięcej witaminy C znajduje się w natce pietruszki, gdyż zawiera ona aż 269mg tego związku na 100 g produktu. W czym jest najwięcej witaminy c, oprócz natki pietruszki?

 • papryka- 125-200mg/100g,
 • brukselka- 65-145mg/100g,
 • brokuły-65-150mg/100g.

Co ma witaminy c? Mniejsza ilość kwasu askorbinowego znajduje się także w popularnych i uwielbianych przez wielu ludzi ziemniakach. Młode ziemniaki zawierają 20-33 mg kwasu askorbinowego na 100 g produktu, a zimowe 7-8mg/100g. Warto też spożywać nowalijki, czyli wiosenne warzywa, które zapewniają wiele innych niezbędnych organizmowi substancji. Niestety przez mniejszą ilość światła słonecznego mogą mieć niższą zawartość witaminy C. Dobrze jest wiedzieć, gdzie jest najwięcej witamina c, aby sięgać po produkty spożywcze zamiast suplementów diety. Co ciekawe, bogactwem kwasu askorbinowego są także kiszonki. Odpowiednią dawkę tego związku zapewni spożywanie kapusty czy ogórków kiszonych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *