Miłośnicy muzyki pop bardzo dobrze znają do niedawna pulchną, utalentowaną wokalistkę z Wysp Brytyjskich, która przeszła spektakularną metamorfozę po 30-tce. Ta przemiana zrobiła na niektórych nawet większe wrażenie niż jej hity, takie jak: „Skyfall” czy „Rolling in the deep”. Oczywiście mowa o Adele, która przeszła na tajemniczą dietę SIRT. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega i czy warto ją podjąć, już spieszymy z odpowiedziami.
SIRT – skąd wzięła się ta dieta?
[b]Dieta SIRT[/b] została opisana i opracowana przez brytyjskich naukowców Aidana Gogginsa oraz Glena Mattena w książce pt. „Sirt Food Diet”, choć jej założenia znane były znacznie wcześniej. Całe zamieszanie czynią w niej sirtuiny, które są niczym innym jak enzymami, które mogą zwiększać aktywność białek SIR i wpływać pozytywnie na zdrowie, między innymi krążenie i metabolizm. Dieta opiera się na redukcji kaloryczności o 30-50%, co jest dość radykalne i niepolecane przez wielu dietetyków. Jeśli chce się uniknąć efektu jojo, to lepiej zdecydować się na tak radykalną redukcję przez krótki czas, a później po prostu zachowywać zdrowe nawyki żywieniowe oraz dbać o aktywność fizyczną. Trzeba pamiętać, że radykalne obniżenie ilości spożywanych kalorii po pewnym czasie doprowadzi do utraty masy mięśniowej, zwiększenia zmęczenia i napadów głodu, dlatego dietę SIRT należy stosować „z głową”, najlepiej pod opieką dietetyka.
Jakie produkty zawierają cenne dla zdrowia enzymy? Poznaj etapy diety SIRT
Warto wiedzieć, które produkty są bogate w sirtuiny, zatem pomogą nam zachować zdrowie i walczyć o lepszą sylwetkę. Przede wszystkim na początku diety sirt należy porzucić wszystkie fast foody. To pierwszy krok. Przez kilka dni od 1 do 3 należy spożywać sirtuiny w formie płynnej, czyli specjalnych koktajli białkowych. Z czego można je robić. Otóż bogate w sirtuiny są: seler wraz z liśćmi, zielone warzywa liściaste, cebula, truskawki, maliny, jagody, owoce cytrusowe, winogrona ze skórką, orzeszki ziemne, orzeszki piniowe, ciemna czekolada (zawierająca 85% kakao), gryka, a także czerwone wino (oczywiście w racjonalnych, niewielkich ilościach). W pierwszym krótkim etapie spożywa się 3 koktajle sirtuinowe i jeden posiłek sirtuinowy. Ważne bowiem by zachować nawyk żucia, co pozytywnie wpływa na ośrodek głodu i sytości. Ten jeden posiłek w formie stałej może być sałatką warzywną z dodatkiem niewielkiej ilości białka, np. ryby morskiej, takiej jak łosoś. Ważne, by kaloryczność na dobę w pierwszych trzech dniach nie przekraczała 100 kcal. Drugi etap to już 1500 kcal dziennie – 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki sirtuinowe. Powinien trwać od 4 do 7 dni. Dalej wkraczamy w fazę drugą i etap trzeci naszej diety, który powinien trwać od 8 do 14 dni. Tutaj spożywamy trzy posiłki, jedną zdrową przekąskę i jeden koktajl sirtuinowy. Od 15 dnia pozostajemy na zdrowej diecie, nie ma restrykcji odnośnie kaloryczności, choć wiadomo, że jeśli chce się zgubić kilogramy powinna być ona choć trochę zredukowana. 10-15% mniej plus wprowadzone na stałe ćwiczenia, przy późniejszym powrocie do zapotrzebowania dla danego wieku i płci nie powinno spowodować efektu jojo.
Dieta SIRT może być skuteczna jednak trzeba stosować ją racjonalnie. Warto udać się na poradę dietetyczną, bądź też skorzystać z konsultacji dietetycznej online u specjalisty. Przy samozaparciu możesz osiągnąć tak spektakularne efekty jak Adele, choć musisz wiedzieć, że utrata kilkudziesięciu kilogramów może wiązać się z obwisłą skórą, której nie zredukuje się samymi ćwiczeniami.