Miłośnicy muzyki pop bardzo dobrze znają do niedawna pulchną, utalentowaną wokalistkę z Wysp Brytyjskich, która przeszła spektakularną metamorfozę po 30-tce. Ta przemiana zrobiła na niektórych nawet większe wrażenie niż jej hity, takie jak: „Skyfall” czy „Rolling in the deep”. Oczywiście mowa o Adele, która przeszła na tajemniczą dietę SIRT. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega i czy warto ją podjąć, już spieszymy z odpowiedziami.

SIRT – skąd wzięła się ta dieta?

[b]Dieta SIRT[/b] została opisana i opracowana przez brytyjskich naukowców Aidana Gogginsa oraz Glena Mattena w książce pt. „Sirt Food Diet”, choć jej założenia znane były znacznie wcześniej. Całe zamieszanie czynią w niej sirtuiny, które są niczym innym jak enzymami, które mogą zwiększać aktywność białek SIR i wpływać pozytywnie na zdrowie, między innymi krążenie i metabolizm. Dieta opiera się na redukcji kaloryczności o 30-50%, co jest dość radykalne i niepolecane przez wielu dietetyków. Jeśli chce się uniknąć efektu jojo, to lepiej zdecydować się na tak radykalną redukcję przez krótki czas, a później po prostu zachowywać zdrowe nawyki żywieniowe oraz dbać o aktywność fizyczną. Trzeba pamiętać, że radykalne obniżenie ilości spożywanych kalorii po pewnym czasie doprowadzi do utraty masy mięśniowej, zwiększenia zmęczenia i napadów głodu, dlatego dietę SIRT należy stosować „z głową”, najlepiej pod opieką dietetyka.

Dieta SIRT co to

Jakie produkty zawierają cenne dla zdrowia enzymy? Poznaj etapy diety SIRT

Warto wiedzieć, które produkty są bogate w sirtuiny, zatem pomogą nam zachować zdrowie i walczyć o lepszą sylwetkę. Przede wszystkim na początku diety sirt należy porzucić wszystkie fast foody. To pierwszy krok. Przez kilka dni od 1 do 3 należy spożywać sirtuiny w formie płynnej, czyli specjalnych koktajli białkowych. Z czego można je robić. Otóż bogate w sirtuiny są: seler wraz z liśćmi, zielone warzywa liściaste, cebula, truskawki, maliny, jagody, owoce cytrusowe, winogrona ze skórką, orzeszki ziemne, orzeszki piniowe, ciemna czekolada (zawierająca 85% kakao), gryka, a także czerwone wino (oczywiście w racjonalnych, niewielkich ilościach). W pierwszym krótkim etapie spożywa się 3 koktajle sirtuinowe i jeden posiłek sirtuinowy. Ważne bowiem by zachować nawyk żucia, co pozytywnie wpływa na ośrodek głodu i sytości. Ten jeden posiłek w formie stałej może być sałatką warzywną z dodatkiem niewielkiej ilości białka, np. ryby morskiej, takiej jak łosoś. Ważne, by kaloryczność na dobę w pierwszych trzech dniach nie przekraczała 100 kcal. Drugi etap to już 1500 kcal dziennie – 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki sirtuinowe. Powinien trwać od 4 do 7 dni. Dalej wkraczamy w fazę drugą i etap trzeci naszej diety, który powinien trwać od 8 do 14 dni. Tutaj spożywamy trzy posiłki, jedną zdrową przekąskę i jeden koktajl sirtuinowy. Od 15 dnia pozostajemy na zdrowej diecie, nie ma restrykcji odnośnie kaloryczności, choć wiadomo, że jeśli chce się zgubić kilogramy powinna być ona choć trochę zredukowana. 10-15% mniej plus wprowadzone na stałe ćwiczenia, przy późniejszym powrocie do zapotrzebowania dla danego wieku i płci nie powinno spowodować efektu jojo.

Dieta SIRT może być skuteczna jednak trzeba stosować ją racjonalnie. Warto udać się na poradę dietetyczną, bądź też skorzystać z konsultacji dietetycznej online u specjalisty. Przy samozaparciu możesz osiągnąć tak spektakularne efekty jak Adele, choć musisz wiedzieć, że utrata kilkudziesięciu kilogramów może wiązać się z obwisłą skórą, której nie zredukuje się samymi ćwiczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *