Czym jest efekt jojo?

Wiele osób zastanawia się co to jest efekt jojo, co dokładnie oznacza to pojęcie i dlaczego osoby odchudzające się, tak bardzo się go obawiają.

 

Efekt jojo po diecie jest nieprzyjemnym skutkiem zaniedbania odpowiedniego podejścia do jej realizacji i pojawia się, kiedy osoba, która zrzuciła kilogramy po zastosowaniu diety odchudzającej, ponownie przybiera na wadze. Bywa, że kilogramów przybywa tak dużo, że osoba waży jeszcze więcej niż przed rozpoczęciem diety. Jeśli w przeciągu 5 miesięcy od osiągnięcia wymarzonej sylwetki, przyrost masy ciała, przekracza 10% wagi osiągniętej dzięki odchudzaniu, możemy mówić o efekcie jojo.

Skąd się bierze?

Dla osób próbujących zrzucić wagę, samo słowo „dieta” kojarzy się bardzo źle, no chyba, że zadbamy o odpowiedni catering. Może wydawać się, że wiąże się ona z wyrzeczeniami, ogromnym wysiłkiem oraz uciążliwym trzymaniem się narzuconego sobie reżimu. Ponadto boimy się, że będziemy musieli już na zawsze zrezygnować z tego co lubimy jeść.

 

Efekt jojo powstaje poprzez powrót do starych nawyków żywieniowych. Bywa, że chcemy także „odbić sobie” nieprzyjemności związane z przebytą dietą, takie jak trzymanie się surowych zasad i odmawianie sobie jedzenia, na które mieliśmy wyjątkową ochotę. Zbyt duże ograniczenia, których za wszelką cenę chcemy się trzymać sprawią, że efekt jojo po zakończeniu diety, o wiele łatwiej może nas dopaść. Pamiętajmy o tym, że zjedzenie czegoś niezdrowego raz na jakiś czas nie zaszkodzi, a nawet przyśpieszy nasz metabolizm i przyczyni się do naszego zdrowia psychicznego.

 

Popełniane błędy w odchudzaniu typu głodówki lub zbyt restrykcyjne diety znacznie zwiększają ryzyko efektu jojo.

Konsekwencje efektu jojo

Zjawisko to bardo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Wycieńczony organizm nie ma pojęcia co się dzieje, najpierw jest głodzony i dostaje za mało kalorii, przez co brakuje mu energii, a następnie otrzymuje olbrzymie ilości jedzenia, których nie daje rady w odpowiednim czasie strawić.

 

Co więcej, jest to niekorzystne nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim dla psychiki. Kiedy ponownie przybieramy na wadze po osiągnięciu sukcesu, tracimy motywację i osłabiamy wiarę w we własne możliwości. Często obwiniamy się i złościmy, że wróciliśmy do starej wagi. Pojawia się żal, poczucie winy i smutek. Czujemy, że zaprzepaściliśmy nasze osiągnięcia, a wszystkie starania poszły na marne.

 

Utrzymanie nienagannej sylwetki nie jest jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać, a dieta nie musi być ograniczającym, uciążliwym wyzwaniem.

 

Jak zatrzymać efekt jojo?

Jak zatrzymać efekt jojo?

Zastanawiając się, jak uniknąć efektu jojo musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy. Zdrowe podejście do tematu to podstawa.

 

Zróżnicowana dieta, która nie będzie nudna i dostarczy nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, sprawi, że prościej będzie nam utrzymać efekt naszych starań, czyli szczupłą i piękną sylwetkę. Monotonne i niesmaczne posiłki przyczynią się do tego, że szybko porzucimy uciążliwą dietę i wrócimy do starych nawyków. Przygotowane dania powinny być pyszne i kolorowe.

 

Tutaj z pomocą może przyjść nam catering dietetyczny, który oferuje smaczne, zdrowe posiłki i zapewnia różnorodność, co sprawia, że dieta na pewno nam się nie znudzi.

Catering dietetyczny w walce z efektem Jo Jo

Dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie dla zabieganych osób, które nie mają czasu na przygotowywanie sobie posiłków. Catering sprawi, że nie będziemy musieli poświęcać cennego czasu na planowanie i przygotowywanie posiłków, a korzystanie z jego usług daje możliwość skupienia się na innych ważnych rzeczach bez ciągłego rozmyślania o diecie. Jest to także dobry sposób, aby uniknąć pokus, skoro mamy dokładnie rozplanowane co i kiedy zjeść. Przed rozpoczęciem zdrowego odżywiania warto zapoznać w jaki sposób dobrać kaloryczność diety do swoich potrzeb. W procesie walki z efektem Jo-Jo jest to priorytet.

 

Gotowa pudełkowa dieta niweluje wszelkie wymówki o braku czasu lub pomysłów i pozwala na prostsze wprowadzenie zdrowych nawyków w życie. Wypracowanie ich jest tak ważne, ponieważ pomoże nam uniknąć ponownego przybrania na wadze. Dieta stanie się częścią życia, a nie przykrym obowiązkiem, wiążącym się z wyrzeczeniami i odmawianiem sobie przyjemności. Zbilansowana dieta sprawia bowiem, że mamy coraz mniejszą ochotę na rzeczy, które nie służą naszemu ciału i mają na nas destrukcyjny wpływ.

 

Nie warto też stosować diet, które obiecują nam bardzo szybkie zrzucenie kilogramów. Lepiej chudnąć powoli, ale trwale. Pozwoli nam to na utrzymanie efektów diety przez długi czas i z pewnością nie spotka nas potem żaden efekt jojo. Wprowadzone przez nas, zasady zdrowego stylu życia powinny towarzyszyć nam nieustannie. Dieta nie może być koszmarem, tylko przyjemnością i wyrazem miłości, wynikającej z chęci dbania o swoje ciało i zdrowie.

 

1 thought on “Efekt Jo Jo – czym właściwie jest, jak z nim walczyć?

  1. Najgorsze co może spotkać każdego kończącego dietę. Szybkie chudniecie doprowadza do tego, że organizm jest wygłodniały i później spożywa niespotykane wcześniej ilości jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.