Nie da się ukryć, że w obecnym świecie coraz częściej zwracamy uwagę na to, co „ląduje” na naszym talerzu. Tak naprawdę, wynika to w dużej mierze z tego, że chcemy utrzymać zdrową i świetnie wyglądającą sylwetkę. Jednakże obecnie nie do końca to jest priorytetem. Zauważyliśmy bowiem, że nasz organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, by mógł prawidłowo funkcjonować. Niezbędne jest bowiem dostarczanie zbilansowanej ilości tłuszczy, białka oraz węglowodanów. Warto równocześnie zauważyć, że coraz częściej w sieci i w mediach społecznościowych propagowane są odmienne sposoby żywienia. Niektóre z nich bardzo szybo zyskały sobie uznanie i aprobatę nie tylko nas samych, ale także i dietetyków. Niektóre zaś spotkały się z natychmiastowym zanegowaniem. Niemniej jednak coraz częściej mówi się o diecie ketogenicznej i sposobie- oczywiście pozytywnym- w jaki wpływa ona na nasz organizm. Zatem dieta keto – co to?, a także co można na niej jeść?

Sprawdź również: Tłuszcze nienasycone – czym są i gdzie występują?

Dieta ketogeniczna – co to jest?

Dieta ketogeniczna to stosunkowo nowy sposób odżywiania, który stał się niezwykle popularny na całym świecie. Niemniej jednak co to jest dieta ketogeniczna? To pytanie może zadawać sobie wbrew pozorom wiele osób, gdyż nazwa tej szczególnej diety tak naprawdę nic nam nie mówi. Wobec tego keto dieta- co to? Otóż najprościej rzecz ujmując, ketogeniczna dieta to sposób odżywiania, który postuluje całkowite wykluczenie węglowodanów z naszego organizmu. Wydawać by się to mogło na pierwszy rzut oka całkowicie nieracjonalne. Nie trzeba być dietetykiem, by zdać sobie sprawę z tego, że węglowodany są głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Z drugiej jednak strony, warto jednak zauważyć, że to właśnie węglowodany są niezwykle trudne do spalenia. W głównej mierze to właśnie ich nadmiar przyczynia się do nadwagi lub nawet do otyłości. Jednocześnie dieta keto zakłada wykluczenie węglowodanów i zastąpienie ich zdrowymi tłuszczami. W ten sposób nasz organizm będzie pobierał właśnie energię z tłuszczu, przy czym będzie go jednocześnie spalał. W ten sposób można doprowadzić do utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz zbędnych kilogramów. Jeśli więc poszukujemy odpowiedzi na pytanie czym jest dieta ketogeniczna, można powiedzieć, że jest to sposób na odzyskanie kontroli nad własną wagą i sposób na dość szybką utratę zbędnych kilogramów. Jednocześnie, nasz organizm tak naprawdę będzie musiał się do tego sposobu żywienia mocno przyzwyczaić. Chodzi przede wszystkim o to, że na samym początku z dietą keto możemy spodziewać się tak naprawdę chronicznego zmęczenia i lekkiego osłabienia organizmu. Niemniej jednak w momencie, kiedy nasz organizm przestawi się na pobieranie energii z tłuszczy, zauważymy znaczny spadek wagi, a także dość szybką poprawę samopoczucia. Jeśli zastanawiamy się, czy tak naprawdę warto zdecydować się na dietę ketogeniczną, nie da się na to udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Warto zauważyć, że można spróbować, a następnie obserwować jak będzie reagował na tę dietę nasz organizm. Tak naprawdę, dietę tą można w każdej chwili przerwać i powrócić do normalnego sposobu żywienia. Nie będzie to bowiem miało wpływu na nasz organizm i nie przyniesie żadnych, poważnych konsekwencji.

ketogeniczna

Dieta ketogeniczna – co można jeść?

Skoro wiemy już wszystko odnośnie: ketogeniczna dieta – co to? to warto również zastanowić się nad tym, jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis. Zgodnie z definicją czym jest dieta keto, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona praktycznie pozbawiona węglowodanów. W praktyce- jak już zostało to wspomniane- zastąpione przez tłuszcze. Wobec tego warto zauważyć, że jadłospis w diecie ketogenicznej powinien być pozbawiony:

 • chleba i produktów pochodzenia zbożowego;
 • ryżu;
 • makaronu;
 • fasoli;
 • płatków zbożowych;
 • kukurydzy;
 • mleka;
 • słodyczy i napojów gazowanych.

Z pewnością nie jest to więc dieta sportowca, jednak dieta ketogeniczna wcale nie musi być nudna. Tak naprawdę, tylko powyżej wymienione produkty powinny zostać wykluczone z jadłospisu. Dieta keto z kolei dopuszcza spożywanie:

 • mięsa- najlepiej dość tłustego jak wołowina;
 • oliwy z oliwek- najlepiej jeśli będzie ona z pierwszego tłoczenia;
 • oleju kokosowego- z tym wyjątkiem, że musi być on nierafinowany;
 • nabiału- pod każdą postacią;
 • jaja;
 • orzechy i nasiona;
 • niektóre warzywa- awokado, pomidory, ogórki, sałata i cukinia.

Warto zauważyć, że poszukując odpowiedzi na pytanie: keto dieta- co to jest? Bardzo często spotkamy się także z określeniem dieta wysokotłuszczowa. Ketogeniczna dieta – produkty są bogatym źródłem tłuszczów, a w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one mają się stać substytutem dla źródła energii w naszym organizmie. Tak naprawdę warto zauważyć, że olej kokosowy jest dodawany np. do kawy czy herbaty jako zamiennik cukru. W dużej mierze jednak trzeba podkreślić, że mimo tak wysokiej zawartości tłuszczu, dieta ta paradoksalnie nie doprowadzi nas do gwałtownego wzrostu wagi. Można powiedzieć, że będzie wręcz przeciwnie. Zgodnie z założeniami twórców diety keto, można stracić nawet 3 kilogramy w przeciągu pierwszego tygodnia od momentu przejścia na ten dość specyficzny sposób żywienia. Nasz organizm automatycznie zaczyna traktować dostarczane tłuszcze jako główne źródło energii, a w efekcie to właśnie one są spalane w pierwszej kolejności. Z pewnością takie rozwiązanie jest zdrowym sposobem na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej i utrzymanie odpowiedniej wagi.

Sprawdź również: Dieta SIRT, czyli styl żywienia, który stoi za spektakularną metamorfozą Adele

Dieta ketonowa – przepisy

Skoro wiemy już wszystko o diecie ketogenicznej, a także wiemy dokładnie keto dieta-co to?, to warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z przykładowymi przepisami. Tak naprawdę, wiele z nich można odnaleźć w sieci, a także można zgłosić się do dietetyka, który pomoże ustalić. Jednak dieta keto to tak naprawdę stosowanie się do ściśle wyznaczonych zasad, a następnie podziwianie osiągniętych rezultatów. Wobec tego jakie są przykładowe przepisy na diecie ketogenicznej? Otóż:

 • śniadanie – jajecznica z 2-3 jajek, smażona na boczku z dodatkiem świeżego szczypiorku i pomidorkiem- opcjonalnie można także dodać do niej świeże awokado.
 • przekąska lub drugie śniadanie – koktajl na wysokotłuszczowym mleku kokosowym z dodatkiem truskawek lub truskawki z masłem orzechowym;
 • obiad – smażona wątróbka drobiowa lub dobrze wysmażony stek wołowy, do tego można wykonać sos śmietankowy z pieczarkami i świeżym koperkiem.
 • przekąska – warzywa jak np. marchewki, seler naciowy, ogórek lub papryka, które maczane będą w sosie czosnkowym. Powinien być on wykonany z tłustego jogurtu greckiego lub pełnotłustego jogurtu naturalnego. Można dodać do sosu dodatkowo 2-3 łyżki oliwy z oliwek;
 • kolacja – można na kolację przygotować krewetki duszone na maśle z czosnkiem i cytryną, a także przygotować sałatę z warzywami, które solidnie będzie skroplona oliwą z oliwek. Sól i pieprz dodać wedle uznania i do smaku.

Jak więc widać, dieta ketogeniczna tak naprawdę może być wyjątkowo smaczna i pożywna. Przyniesie ona wiele korzyści dla naszego zdrowia i pomoże kontrolować wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.