Każdy z nas lubi jeść to, co smakuje mu najbardziej i chce ze swobodą decydować o produktach, z których korzysta na co dzień przyrządzając rozmaite dania. Kiedy jednak czujemy się bardzo źle po spożyciu określonych składników, ważna jest poszerzona diagnostyka i weryfikacja, co stanowi zasadnicze źródło dyskomfortu. Zdarzają się różne nietolerancje pokarmowe lub – co znacznie poważniejsze w skutkach – alergie. Nie można tego bagatelizować. Jednym z rodzajów alergii pokarmowej jest skaza białkowa. Występuje nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Jakie są jej objawy i co robić, by nie narażać się na złe samopoczucie? O tym poniższy tekst!

Skaza białkowa u dorosłych jak rozpoznać

Najczęściej skaza białkowa dotyczy białek mleka krowiego, nie oznacza to jednak, że białka roślinne nie mogą być alergenem. Może tak się zdarzyć – wszystko to wykażą odpowiednie badania diagnostyczne. Skaza białkowa u dorosłego objawy może dawać w niezwykle dokuczliwy sposób, toteż szybkie zweryfikowanie co jest źródłem złego samopoczucia okaże się zbawienne. Konieczne jest też wprowadzenie diety lekkostrawnej.

Pierwsze symptomy to przede wszystkim problematyczne funkcjonowanie układu pokarmowego pod postacią biegunek lub gazów. Dodatkowo pojawiają się problemy skórne, niekiedy mylone z objawami AZS. Suche, złuszczające się plamy na skórze lub krostki i rumień pojawiają się zwłaszcza w okolicach łokci, za uszami czy na kolanach). Dodatkowo pojawiają się bóle brzucha, nudności, a nawet katar i nieustanne wrażenie konieczności odkaszlnięcia lub odchrząknięcia wydzieliny.

Przyczyny skazy białkowej

Przyczyną występowania tego rodzaju alergii u człowieka jest nadmierna odpowiedź immunologiczna u dorosłych pod wpływem kontaktu z określonymi rodzajami białek.

Skaza białkowa u dorosłego objawy

Kiedy pojawiają się złe samopoczucie i problemy skórne, zaczynamy analizować co jest przyczyną tego narastającego dyskomfortu. Skaza białkowa u dorosłych jak rozpoznać? Przede wszystkim obserwujmy reakcję organizmu na to co spożywamy. Jeśli pod wpływem jedzenia mięsa wołowego, wieprzowego oraz białka jaj, mleka pochodzenia zwierzęcego a nawet ryb, owoców morza i białka roślinnego zauważamy pogorszenie perystaltyki jelit, pojawienie się wykwitów skórnych oraz kaszlu, chrypki i złego samopoczucia, koniecznie należy wykonać odpowiednie badania i odstawić produkty alergenne, ponieważ ich spożywanie może prowadzić do narastania problemu i występowania coraz intensywniejszych objawów.

Jak leczyć skazę białkową?

Odstawienie alergenów na dłuższy okres pozwala organizmowi wyciszyć występujące niegdyś objawy i dojść danej osobie do pełni sił i zdrowia. Wówczas, stopniowo i powoli można spróbować niektóre białka serwować w diecie, ale konieczna jest obserwacja, czy nie powtórzy się znany niegdyś problem. Osoby zmagające się z ciężkimi problemami skórnymi i złym samopoczuciem mogą stosować leki dedykowane alergikom, ale za ich wybór odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie lekarz prowadzący, z którym konsultujemy stan swojego zdrowia.

Skaza białkowa u dorosłych dieta

Jeśli mamy już jasną informację o tym, które białka wywołują u nas reakcję alergiczną powinniśmy je wyeliminować z diety. Będą to najprawdopodobniej: mleko krowie, kozie i owcze, a co za tym idzie również sery. Możliwe, że konieczna będzie rezygnacja ze spożywania ryb, owoców morza a nawet niektórych mięs lub jaj.

Skaza białkowa u dorosłych co można jeść

Przy silnych stanach alergii, gdy konieczna jest całkowita eliminacja białek zarówno odzwierzęcych, jak też roślinnych, warto skontaktować się z dietetykiem i stosować preparaty takie, jak np. hydrolizaty oraz białka serwatkowe oraz produkty sojowe (wszystko zależy jednak od rodzaju naszej alergii i czy dotyczy ona także produktów roślinnych). Konieczna jest zatem diagnostyka a potem skrupulatne przestrzeganie diety

Skaza białkowa u dorosłych czego nie jeść

Unikać należy wieprzowiny, cielęciny oraz wołowiny a także nabiału, a także ryb i owoców morza. Niekiedy zdarza się też, że alergia dotyczy białek pochodzenia roślinnego. Należy więc zawsze przeprowadzić szeroką diagnostykę problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *