Nie da się ukryć, że coraz więcej uwagi poświęcamy naszej sylwetce, a także temu, by zachować zdrowy balans pomiędzy ciałem a duchem. Nic więc dziwnego, że to właśnie joga stała się jednym z popularniejszych treningów. Polega ona nie tylko na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, ale przede wszystkim na zrozumieniu swojego organizmu oraz pracy z oddechem. W tym wypadku joga ma pomóc uelastycznić nasze mięśnie, a także pomóc nam poznać lepiej możliwości swojego ciała. Joga jest o tyle interesującym treningiem, że można poświęcić się mu zarówno w domu jak i na sali, wspólnie z grupą instruktorem. Niemniej jednak by trening jogi był rzeczywiście efektywny, konieczne jest dobranie odpowiedniego stroju. To właśnie on pozwoli nam na dokładne poznanie możliwości ciała, a także cieszenie się treningiem. Wobec tego: joga- jak się ubrać?

Sprawdź również: Trening w domu – od czego zacząć i jak go ułożyć?

Jak się ubrać na jogę?

Trening w domu czy trening jogi na sali, wraz ze zorganizowaną grupą jest niezwykłym doświadczeniem. Tak naprawdę joga dla większości z nas stała się prawdziwą pasją i nie wyobrażamy sobie życia bez codziennej dawki rozciągania i ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru naszego własnego ciała. W tym momencie jednak trzeba zauważyć, że strój do jogi staje się kluczową kwestią. Wiele kobiet- w szczególności- zastanawia się jak się ubrać na zajęcia jogi? Panie mają to do siebie, że oprócz względów praktycznych takiego ubrania do jogi, biorą także pod uwagę estetykę i design. Nie da się ukryć, że każda z nich chce się prezentować w jak najbardziej wyjątkowy sposób. Jednakże zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego wzoru i koloru, warto dowiedzieć się, czym strój na jogę powinien się charakteryzować. Oto jego podstawowe cechy:

  • elastyczny i przewiewny materiał – joga to nie bieganie, niemniej jedna ubrania do jogi powinny być maksymalnie elastyczne oraz przewiewne. Wynika to z faktu, że podczas wykonywania ćwiczeń i tak nasz organizm będzie produkował pot i inne wydzieliny. Wobec tego jeśli materiał będzie odpowiednio przewiewny, zagwarantuje nam on cyrkulację powietrza i odprowadzanie całej wilgoci na zewnątrz. W ten sposób będziemy mogli uchronić naszą skórę przed podrażnieniami czy też wysypką, która może być wynikiem jej nadmiernego kontaktu z potem i wilgocią. Z kolei materiał, który będzie dodatkowo odpowiednio elastyczny, zapewni nam niczym nieograniczoną swobodę ruchu, a także maksymalny komfort.
  • odpowiednio dobrany rozmiar – tak naprawdę to jedna z najważniejszych kwestii. Jeśli uda się nam wybrać ubrania joga, które będą idealnie dopasowane pod względem rozmiaru, wówczas będziemy cieszyć się maksymalnie efektywnym treningiem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że strój do jogi damski wcale nie musi być w takim samym rozmiarze, jaki nosimy na co dzień. Przygotujmy się więc na to, że strój joga może być o rozmiar większy lub także o rozmiar mniejszy, w zależności od naszej anatomii. Strój na jogę najlepiej jest więc przymierzyć i sprawdzić, czy jesteśmy wstanie wsunąć palec pomiędzy nasze ciało oraz materiał. Jeśli rzeczywiście uda się nam to zrobić bez przeszkód, wówczas strój na jogę damski jest zbyt duży. Jeśli z kolei nie będziemy wstanie tego wykonać, wówczas strój ten będzie zbyt mały. Idealnie dobrany strój jest wtedy, kiedy możemy wsunąć palec pomiędzy materiał a ciało z lekkim oporem. Wówczas możemy mieć pewność, że zdecydowaliśmy się na odpowiedni rozmiar.

Sprawdź również: Bieganie, a jakość obuwia sportowego – jaki wpływ ma odpowiednio dobrane obuwie sportowe?

stroj na joge

Stroje na jogę

Kolejną kwestią- kiedy już poznaliśmy podstawowe cechy, którymi powinien odznaczać się strój na jogę- jest to, w jaki sposób będzie on skomponowany. Panie bardzo często zastanawiają się- jaki strój na jogę będzie odpowiedni? Otóż można powiedzieć, że joga- odzież damska to bardzo szeroka kategoria produktów, z których każdy z nich oferuje pewne odmienne parametry i wygodę. Niemniej jednak joga- jaki strój? Powinien on zostać skomponowany przede wszystkim z:

  • legginsy – strój na jogę obowiązkowo musi składać się przede wszystkim z legginsów. Panie mogą tu wybrać samodzielnie, czy o wiele lepiej będą czuły się w modelach krótkich, czy może modelach nieco dłuższych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by były one maksymalnie elastyczne, dopasowane do ciała i zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy materiałem, a skórą.
  • biustonosz sportowy – to również nieodłączny element damskiego stroju do jogi. Panie powinny wybrać biustonosz tak, by idealnie podtrzymywał piersi. Niektóre modele są wyposażone w podwójne miseczki, zaś inne tych miseczek mogą nie mieć wcale. Warto pod uwagę wziąć tak naprawdę rozmiar biustu. Panie o większych piersiach, naturalnie będą potrzebowały znacznie większego wsparcia. Warto nawet wybrać wtedy model biustonosza na niezwykle szerokich ramiączkach.
  • koszulka sportowa- panie nie muszą wyposażać się w koszulkę sportową na jogę, ale nic nie stoi na przeszkodzie by to zrobić. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, najlepiej wybierać koszulki typu tank-top. Nie ograniczają one swobody ruchu i są jednocześnie niezwykle wygodne. Warto także zadbać o przewiewny i elastyczny materiał. Koszulki do jogi bardzo często wyposażone są w dodatkowe wstawki z siatkowanego materiału, co znacznie zwiększa ich cyrkulację powietrza i daje możliwość odprowadzenia potu i wilgoci na zewnątrz.
  • buty do jogi – jogę można ćwiczyć w skarpetkach- co jest zalecane, ale równie dobrze można zdecydować się na buty. Wygodne i sportowe adidasy z pewnością świetnie się sprawdzą. Warto jednak zadbać o to, by miały one maksymalnie cienką powierzchnię i solidną stabilizację, co zwiększy bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.