Co to są suplementy diety?

Suplementy diety to produkty, zawierające w sobie takie składniki, których najczęściej brakuje w organizmie ludzkim. Uzupełniają one niedobory najważniejszych minerałów oraz witamin, niedostarczonych lub dostarczonych w zbyt małych ilościach wraz z pokarmem. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Sprzedawane są one w aptekach bez recepty, dlatego każdy, kto podczas kontrolnego badania krwi dowiedział się, że w jego organizmie istnieją niedobory lub zwyczajnie czuje się w gorszej formie, może samodzielnie zadecydować o ich suplementacji.

Charakterystyka suplementów diety

Istnieją dwa podstawowe rodzaje suplementów diety: syntetyczne oraz naturalne. Suplementy syntetyczne powstają w laboratoriach chemicznych i najczęściej występują pod postacią dobrze znanych nam środków farmakologicznych, tj. tabletki, kapsułki czy proszki. Ich produkcja nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów, dlatego ich cena jest znacznie mniejsza niż w przypadku suplementów naturalnych. Ponieważ wytwarza się je szybko i łatwo, są powszechnie dostępne w każdej aptece, a nawet w niektórych hipermarketach. Niestety, syntetyczne produkty spożywcze są trudno przyswajalne przez nasz organizm, co wiąże się z koniecznością spożywania dużej ich ilości. To z kolei niesie ze sobą szereg niepożądanych skutków ubocznych, prowadzących do uzyskania efektu odwrotnego do zamierzonego – osłabienia organizmu. Przedawkowanie syntetyków objawia się wówczas nadmierną sennością, bólami głowy, żołądka oraz dolegliwościami trawiennymi.

Do bardziej akceptowanych przez organizm człowieka suplementów należą te naturalnego pochodzenia. Choć ich produkcja jest niezwykle czasochłonna i wymagająca, nie stanowią zagrożenia i nie powodują skutków ubocznych. Bardzo ciężko je przedawkować, ponieważ ich przyswajalność jest na tyle wysoka, że suplementy te zawierają stosunkowo małe dawki substancji odżywczych. Niestety, z tego powodu wzrasta również ich cena, gdyż koszty produkcji suplementów naturalnych są znacznie większe niż w przypadku suplementów syntetycznych. Oto główne grupy podziału wszystkich suplementów diety:

Suplementy wspierające odchudzanie:

To najczęściej kupowane przez nas suplementy diety. Swą popularność zawdzięczają szczególnie kobietom, które pragną szybko, z ograniczeniem wysiłku, rozpocząć swój proces odchudzania. Fałszywy obraz tego rodzaju rozwiązań wykreowany został poprzez reklamy, propagujące zażywanie tabletek, jako sposobu na bezproblemowe tracenie na wadze. W rzeczywistości, suplementy te stanowią jedynie pomoc w podstawowych trudnościach w odchudzaniu, zapobiegając nadmiernemu objadaniu się, ograniczając ilość wchłanianego tłuszczu, a także wspomagając metabolizm.

Spalacze tłuszczu

np. Fundamic – działają jedynie w połączeniu z aktywnością fizyczną. Powodują wzrost temperatury ciała, który zwiększa zapotrzebowanie na energię oraz warunkuje pobieranie większej ilości tej energii z tłuszczowych materiałów zapasowych, przez co ilość zgromadzonego tłuszczu maleje.

Preparaty oczyszczające

Np. Chlorella – utrzymują prawidłową równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz wspomagają wydzielanie żółci, emulgującej tłuszcze.

Preparaty na płaski brzuch

Np. Be Slim – to najczęściej tabletki bądź zioła, mające za zadanie zmniejszanie apetytu. Hamując łaknienie, powodują, że dostarczamy organizmowi mniejszą, niż zazwyczaj, ilość pożywienia, przez co tracimy na wadze. W odróżnieniu od znanej nam diety ryżowej, która polega na chwilowej, jednak natychmiastowej utracie wagi ciała, preparaty na płaski brzuch mają działanie długofalowe. Należy jednak pamiętać, że żadne suplementy diety nie są w stanie zastąpić prowadzenia zdrowego stylu życia, w postaci regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety. Bez tego, po niedługim czasie, możemy spodziewać się wyłącznie efektu jojo, a tym samym powrócić do sytuacji wyjściowej.

Suplementy diety dla sportowców

Aby osiągnąć spektakularne wyniki niekiedy nie wystarczą jedynie treningi. Mówi się, że „praktyka czyni mistrza”, ale co w przypadku, gdy do tak wysokiego tytułu wciąż brakuje nam umiejętności? Większość sportowców sięga po suplementy diety na bazie kreatyny, przeznaczone głównie dla mężczyzn, która jest naturalnie produkowana przez organizm ludzki. Kreatyna odpowiedzialna jest przede wszystkim, za gromadzenie wiązań wysokoenergetycznych, spożytkowywanych przez sportowców podczas nadmiernego wysiłku. Energia z tych wiązań uwalniana jest wówczas do komórek, co zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Ponadto, działa wspomagająco na rozrost masy mięśniowej, poprzez obniżanie poziomu miostatyny. Suplementy diety dla sportowców bazują także na substancjach typu kofeina czy synefryna, pobudzających organizm do wzmożonej aktywności fizycznej. W odróżnieniu od suplementów wspierających odchudzanie, suplementy dla sportowców służą zwiększeniu masy ciała, dlatego powinny być stosowane w porozumieniu ze specjalistą.

Suplementy diety na alergię

Alergia dopada rocznie nawet 20% populacji na świecie. Czy stosując suplementy diety można zapobiec jej objawom? Wiedząc, że alergia to inaczej nadwrażliwość organizmu na niektóre czynniki środowiska, możemy przypuszczać, że niektóre z nich są w stanie pomóc nam w tym trudnym czasie. Będą to głównie takie preparaty, które zawierają wapń i witaminę C, które możemy dostać w każdej aptece w postaci tabletek musujących. Ważną zaletą takich suplementów jest fakt, że istnieje jedynie niewielka możliwość ich przedawkowania, a działają szybko i zazwyczaj są wyjątkowo dobre w smaku – polubią je zatem również dzieci.

Suplementy diety na włosy

To drugie, najbardziej popularne suplementy diety, stosowane w przypadku wypadających, suchych i łamliwych włosów. Różnią się między sobą nie tylko składem, ale i dawkowaniem oraz formą podania. Przykładem jest Skrzypovita, czyli kompleks witamin z grupy B oraz antyoksydacyjnych, tj. A i C. Oprócz nich, zawiera wyciąg ze skrzypu polnego, wspomagający regenerację zniszczonych końcówek. Wybierając dla siebie preparat na włosy, warto spojrzeć, czy posiada on w sobie drożdże, stymulujące włosy do wzrostu oraz cysteinę, nadającą włosom objętości. Suplementy takie są znacznie droższe od tych wyłącznie witaminowych, jednak nadają się idealnie do całkowitej odbudowy zniszczonych włosów.

Składniki suplementów diety

Składnikami potrzebnymi do produkcji suplementów diety są przede wszystkim witaminy i minerały, ale i wszelkiego rodzaju zioła, kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy egzogenne, czyli takie, które należy dostarczyć wraz z dietą, gdyż nie są wytwarzane przez organizm, o czym bardzo często zapominamy. Syntetyczne suplementy diety posiadają inne, chemiczne dodatki, jak przykładowo: konserwanty, które mieszając się z przyjmowanymi przez nas składnikami nie zawsze działają prawidłowo.

Kiedy nie należy brać suplementów diety?

Przyjmowanie suplementów diety powinno być mimo wszystko, konsultowane z lekarzem. Stosować je powinny jedynie osoby zdrowe, niewykazujące żadnych objawów nietolerancji danych składników pokarmowych. Z tego rodzaju rozwiązań powinny zrezygnować osoby starsze i otyłe, gdyż ich metabolizm jest zaburzony, a przyjmowanie przez nie takich preparatów okazałoby się nieskuteczne. Po dziś dzień, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy suplementy diety stanowią dla człowieka zagrożenie. Decydując się na włączenie ich do naszej diety, powinniśmy upewnić się, że jest to nam absolutnie konieczne i obserwować ewentualne skutki uboczne.

Czy suplementy diety są lekami?

Fakt możliwości wykupienia suplementów diety bez recepty decyduje, że nie są one lekami i nie należy traktować ich, jako kuracji. Powinniśmy je zatem traktować wyłącznie, jako uzupełnienie właściwej diety w przypadku niedoboru niektórych składników pokarmowych. Oczywiście, są one skuteczne i mogą poprawić nasze samopoczucie i wygląd, ale to, co spożywamy na co dzień i jaki styl życia prowadzimy, ma decydujący wpływ na nasze zdrowie.

Bezpieczeństwo zażywania

Zgodnie ze słowami Paracelsusa,”Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną„. Czytajmy więc ulotki dołączone do kupowanych przez nas suplementów diety – unikniemy w ten sposób nieprzyjemności i podreperujemy nasze zdrowie w sposób bezpieczny.