Zbilansowana dieta oraz wysiłek fizyczny to kluczowe narzędzia wykorzystywane w walce ze zbędnymi kilogramami. W redukcji masy ciała mogą pomóc także specjalne suplementy wspomagające odchudzanie. W zależności od składu, mogą one hamować łaknienie, pomóc w szybszym spalaniu tłuszczu lub blokować jego wchłanianie. Często polecane na forach internetowych specyfiki spotykają się z konstruktywną krytyką ekspertów-podkreślają oni, że działanie takich preparatów może pomóc zwalczyć nadwagę, jeśli dodatkowo zmienimy nawyki żywieniowe i na stałe wdrożymy sport do codziennej rutyny.

Jakie są rodzaje suplementów diety wspomagających odchudzanie?

Suplementy spalające tłuszcz w połączeniu z ruchem potrafią przyspieszyć proces odchudzania. Wśród popularnych preparatów tego typu wyróżnić można na przykład (pojawiający się wysoko w rankingach suplementów) Piperinox czy Yohimbine. Stosowanie suplementów zmniejszających łaknienie pomaga walczyć z potrzebą nadmiernego jedzenia, pozwalając na utrzymanie zdrowej diety i zwalczenie niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Na rynku obecne są takie produkty, jak Apetyt Stop, Apetiblock czy Glukomannan. Nie wolno jednak zapomnieć, iż stosowanie diety odchudzającej powinno odbywać się po zasięgnięciu porady dietetyka. W składzie hamujących łaknienie preparatów często można znaleźć kofeinę, błonnik pokarmowy, tyrozynę lub pobudzającą metabolizm guaranę. Są to komponenty występujące zazwyczaj w naturalnych suplementach diety na odchudzanie. Kolejny rodzaj suplementów to te, które blokują wchłanianie tłuszczów. Może ono zostać ograniczone nawet o 1/3. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, rzadko wywołują efekty uboczne, gdyż działają tylko w obrębie układu pokarmowego. Do najpopularniejszych suplementów w tej kategorii zaliczyć można między innymi Alli, Calominal, Redufat czy Xenical.

Czym są naturalne suplementy diety?

Obok syntetycznych preparatów znaleźć można wyciągi z roślin, specjalne mieszanki ziół, a nawet soki będące całkowicie naturalnymi suplementami pomocnymi w zrzucaniu wagi. Stosując dietę odchudzającą, warto dodatkowo zaopatrzyć się w sok z morwy białej, suszone owoce bzu czarnego lub zieloną herbatę. Produkty te działają podobnie do pobudzających metabolizm tabletek, ich wiąże się jednak z mniejszym ryzykiem. Co ciekawe, powszechnie uważa się, iż picie zielonej herbaty pomaga spalić tłuszcz z brzucha.

Suplementy dla sportowców, wspomagające budowanie masy mięśniowej

Inną funkcję pełnią suplementy diety dla sportowca: zamiast działania odchudzającego, mają one pomóc we wzmocnieniu mięśni. W tym przypadku osoby chcące uwydatnić rezultaty ćwiczeń powinny sięgnąć po produkty zawierające białko. Stosowane we właściwy sposób, suplementy te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, stosowanie takich preparatów należy jednak połączyć z przestrzeganiem diety wysokobiałkowej i niskotłuszczowej. W odżywkach dla sportowców często występuje odpowiednik kofeiny-synefryna. Oprócz zwiększania poziomu energii, działa również na szybkość spalania kalorii i wpływa na zmniejszenie apetytu. Osobom chcącym zbudować masę mięśniową zaleca się także przyjmowanie chromu: naturalnie występuje w kaszach, szparagach i owocach morza. Niewłaściwe stosowanie preparatów z tym składnikiem może jednak prowadzić do wzrostu masy ciała. Prawdopodobnie najpopularniejszym składnikiem suplementów dla sportowców jest kreatyna, czyli naturalnie występujący w organizmie aminokwas. Jej przyjmowanie pobudza mięśnie do pracy oraz zwiększa wytrzymałość. Najlepiej działa spożyta krótko po wysiłku. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny jej stosować osoby poniżej 18. roku życia, a także trenujący, którzy cierpią na choroby nerek. Inne suplementy dla sportowców to odżywki proteinowe i glutaminowe. Dostarczając odpowiedniego budulca, pomagają rozbudować masę mięśniową podczas ćwiczeń.

Suplementy poprawiające stan włosów, skóry i paznokci

Działanie dostępnych na rynku suplementów diety nie ogranicza się tylko do ułatwienia procesu zrzucania zbędnych kilogramów. Wiele preparatów to suplementy wpływające na stan skóry, śluzówki, włosów i paznokci. Produkty z tej kategorii zawierają często opóźniającą procesy starzenia witaminę A (np. Laboteq Skin czy Bellissa Intense). Kondycję włosów, skóry i paznokci poprawiają również suplementy z witaminą E lub C (np. Skrzypowita, Capivit A+E). Ważną funkcję pełni także biotyna-zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gruczołów skórnych oraz zawiera składnik niezbędny w budowie włosów (preparaty, w których występuje to m.in. Biotebal czy Biotemax).

Choć suplementy diety mogą wydawać się cudowną alternatywą dla zdrowych, budowanych przez lata nawyków żywieniowych, nie można zapomnieć, że stanowią one tylko uzupełnienie zrównoważonej diety i nie są w stanie dostarczyć wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak połączenie odpowiednich suplementów ze zbilansowanym planem żywieniowym daje szansę na uzyskanie fantastycznych efektów-nie tylko mogą one wpłynąć korzystnie na proces odchudzania lub budowania masy mięśniowej, lecz także poprawią wygląd i uzupełnią braki składników odżywczych w organizmie.