Trening funkcjonalny jest formą ćwiczeń polegającą na wzmocnieniu mięśni bez wpływania na rozbudowę masy mięśniowej. W odróżnieniu od ćwiczeń wykonywanych na siłowni polega na wykonywaniu większej ilości ruchów, które są wykonywane podczas codziennych rutynowych czynności. Taka forma gimnastyki poprawia przede wszystkim koordynację oraz gibkość, poprawia się ogólny stan zdrowia oraz zrozumienie motoryki własnego ciała.

Co to jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny polega na naśladowaniu ruchów, które wykonujemy zazwyczaj w życiu codziennym. Aby ćwiczenia przyniosły rezultaty, powinny być wykonywane w szybkim tempie. Trening pośladków oraz trening brzucha jest wykonywany zazwyczaj w seriach trwających około 90 minut, jedna seria polega na wykonywaniu jednego rodzaju ćwiczenia. Należy również zwrócić uwagę na to, aby wykonywane ruchy były różnorodne, dlatego przydają się takie pomoce, jak piłki lekarskie, małe sztangi, gumy, taśmy i stepy. Nowoczesny trening funkcjonalny polega na wielokrotnym powtarzaniu ćwiczeń mięśni, ale w podobny sposób, jak są wykorzystywane na co dzień. Budowanie partii mięśni na siłowni nie przekłada się tak dobrze na codzienne funkcjonowanie organizmu. Trening funkcjonalny jest holistycznym podejściem do aktywności fizycznej. Bardzo szybko można zauważyć efekty jego stosowania podczas wykonywania rutynowych czynności jak np. noszenie zakupów. Trening funkcjonalny-ćwiczenia muszą być wykonywane w szybkim tempie, angażują do pracy wiele partii mięśni.

Na czym polega trening funkcjonalny?

Na trening funkcjonalny może składać się wiele ćwiczeń, dbając o ich różnorodność, można wykorzystać różne narzędzia, jednym z nich jest BOSU. Jest to sprzęt gimnastyczny będący połączeniem stepa i piłki. Trening z wykorzystaniem BOSU polega na balansowaniu całym ciałem, dzięki temu są angażowane wszystkie mięśnie ciała do ćwiczeń. Przykładem takiego treningu może być pozycja stojąca na BOSU na początek, a następnie wykonywanie przysiadów z jednoczesnym opuszczaniem rąk, raz na prawą i raz na lewą stronę. Ćwiczenia funkcjonalne poprawiają motorykę ciała, bardzo ważne jest precyzja ruchów. Zaobserwowano, że systematyczny nowoczesny trening funkcjonalny znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się kontuzji z powodu przeciążenia stawów.

Bardzo popularnym ćwiczeniem wchodzącym w skład treningu funkcjonalnego jest wchodzenie po schodach z hantlami, jest to odpowiednie ćwiczenie dla osób chcących zwiększyć swoją siłę. Przy wchodzeniu po schodach należy trzymać ręce wzdłuż tułowia i naprzemiennie uginać ręce w łokciu, trzymając hantle w dłoniach. Po wejściu na szczyt trzeba zbiec na dół bez unoszenia ciężarów. Chętnie stosowany jest zestaw ćwiczeń plank, zwany deską, który jest korzystny dla mięśni głębokich tułowia i brzucha, miednicy oraz barków.

Trening funkcjonalny można uprawiać w klubie fitness pod okiem doświadczonego instruktora, jego uwagi mogą być szczególnie przydatne, ponieważ wskaże on ewentualne niedociągnięcia i skoryguje je. Można również ćwiczenia funkcjonalne wykonywać w domu, należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią technikę i dobrze wiedzieć, czym jest trening funkcjonalny. Nieprawidłowo przeprowadzone ćwiczenia mogą nie tylko nie przynieść spodziewanych efektów, ale także doprowadzić do kontuzji.

Trening funkcjonalny – dla kogo?

Nie dla wszystkich jest oczywiste, co to trening funkcjonalny? Warto wiedzieć, że uprawianie takiej gimnastyki w dużej mierze niweluje ryzyko kontuzji, ponieważ ćwiczenia nie są skomplikowane i polegają na powtarzaniu ruchów, które są wykonywane podczas zwykłych czynności. Tempo ćwiczeń jest szybkie, dlatego poprawia się krążenie krwi i ogólna wydolność organizmu. Zastanawiając się, czym jest trening funkcjonalny, należy pamiętać, że wzmacnia on zaniedbywane przez wielu ludzi mięśnie gładkie, są one odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała i przeciwdziałają zwyrodnieniom i bólom kręgosłupa. Trening funkcjonalny jest szczególnie przydatny dla osób, które mają siedzący charakter pracy i dużo jeżdżą samochodem.

Profesjonaliści zalecają również taki charakter treningu wszystkim osobom, które wracają do codziennych obowiązków po dłuższej przerwie, wywołanej np. kontuzją. Trening funkcjonalny jest dobrym odpowiednikiem dla innych rodzaju treningów, siłowego lub wytrzymałościowego. Jest to bezpieczna forma ćwiczeń, dlatego chętnie jest wykorzystywana przez kobiety w ciąży i osoby, które chcą po prostu wpłynąć pozytywnie na ogólną sprawność organizmu. Zawodowi sportowcy również korzystają z takiej formy aktywności, jest ona szczególnie przydatna dla lekkoatletów, tenisistów i wielbicieli sportów zimowych.

Trening funkcjonalny, co to jest? Jet to również doskonała forma rehabilitacji, ponieważ siedzący tryb życia sprawia, że zdrowe wzorce ruchowe ulegają zakłóceniu. Mięśnie mogą podlegać przykurczom, niewłaściwa pozycja kręgosłupa wpływa na powstawanie zwyrodnień i bólu. Regularnie wykonywany trening funkcjonalny sprawia, że układ nerwowy zapamiętuje na długo właściwe wzorce ruchowe. Jego dużą zaletą jest to, że mogą go wykonywać osoby w każdym wieku i w różnej kondycji fizycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *