Treningi w domu stają się coraz popularniejsze. Najbardziej rozwinęły się w czasie pandemii COVID-19, kiedy siłownie zostały objęte restrykcjami. Chociaż dzisiaj możemy bez obaw iść na siłownię, nie każdy z nas może pozwolić sobie na dojazd lub opłatę karnetu, dlatego idealnym rozwiązaniem jest trening przeprowadzony w domu. Zastanawiasz się, jak zacząć treningi w domu? Oto kilka najważniejszych zasad!

Od czego zacząć trening w domu?

Przede wszystkim określ swój cel – czy chcesz trenować siłowo, uzyskać przyrost masy mięśniowej? A może twoim celem jest zgubienie nadmiernej tkanki tłuszczowej i uzyskanie ciała idealnego do bikini? Zależnie od celu i formy ćwiczeń musisz przygotować się na różne ewentualności, wyposażenie, strój, obuwie. Dobrze więc zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć i jak zamierzasz to zrobić! Zastanów się nad tym, jaka forma ćwiczeń odpowiada Ci najbardziej – może zumba lub taniec, może interwały, a może masz jeszcze inny ulubiony sposób? Wolisz trenować wyłącznie na stojąco? Wykorzystaj swoje upodobania do tego, aby zmotywować się do treningu. Pamiętaj także, aby w miarę możliwości stosować się do zaleceń lekarzy – na przykład osoby posiadające znaczną nadwagę powinny unikać ćwiczeń obciążających stawy, niektórzy nie mogą wykonywać ćwiczeń, które mogą prowadzić do nadwyrężenia kręgosłupa.

Jeśli już wiesz, co jest twoim głównym celem, możesz zacząć szukać stron internetowych z ćwiczeniami przedstawionymi na grafikach lub ćwiczeniami wideo. W tym celu warto przejrzeć znane serwisy internetowe, w których znani trenerzy udostępniają darmowe materiały. Możesz także wykupić pakiet filmów z ćwiczeniami – oferuje je lwia część znanych trenerów personalnych.

Należy też poruszyć kolejną sprawę, ważną, jeśli chcesz rozpocząć trening w domu – co kupić? Warto dobrze zastanowić się nad zakupem obuwia i stroju sportowego. O ile panowie mają mniejszy problem z zakupami, o tyle panie mogą czuć się przytłoczone przez to, jakie legginsy damskie i koszulki damskie oferowane przez znane sportowe marki. Najważniejsza jest wygoda i materiał, z jakiego zrobiona jest dana rzecz – musi dobrze odprowadzać pot, a my musimy czuć się komfortowo podczas treningu. Podczas wybierania stroju należy pamiętać, że droższe nie zawsze jest lepsze.

Różnią się między sobą także rodzaje treningów. Jak zacząć trening siłowy w domu? Przede wszystkim wyposaż się w ciężary, hantle, gumy obciążające – specyfika tego treningu pozwala także na zakup specjalistycznych maszyn, które możesz umieścić w swojej domowej siłowni.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić trening cardio w domu, to na początku dobrym sposobem będzie korzystanie z filmów instruktarzowych dostępnych w różnych serwisach. Warto także zastanowić się nad zakupem bieżni, rowerka stacjonarnego lub orbitreku – ćwiczenie na maszynie z pewnością zadowoli nie jedną osobę, która nie do końca lubi ćwiczyć na macie.

Jak ułożyć trening w domu?

Jak zaplanować trening w domu? To pytanie trapi większość osób, które nie mają czasu na siłownię. Jeśli jesteś osobą, która pracuje, zajmuje się domem, dziećmi, to faktycznie – trudno jest zaplanować porządny trening, jednak nie jest to niemożliwe!

Kilka zasad na początek: pamiętaj, że trening musi być regularny, inaczej nie przyniesie praktycznie żadnych efektów, a jeśli już, to będą one krótkotrwałe i mało satysfakcjonujące. Treningi nie powinny także odbywać się codziennie – warto wykonać przerwę, aby nasz organizm miał szansę na porządną regenerację.

Warto zaplanować swój trening tak, aby wpasowywał się on do ogólnego planu dnia – jeśli możesz, wykonaj go z samego rana, przed pójściem do szkoły czy pracy. Warto także pomyśleć o wykonaniu treningu w przerwie między zajęciami. Trening wieczorny nie jest złym pomysłem, jednak po całym dniu nasza chęć do stawania na macie może znacząco osłabnąć. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak rozpisać trening w domu, to zawsze możesz poprosić o radę trenera personalnego – z jego pomocą uzyskasz konkretne dane. Jednorazowe ułożenie treningu nie powinno wiązać się z dużym kosztem. W sieci dostępne są także gotowe planery treningowe.

Jakie buty do treningu w domu?

Co zrobić, aby podczas treningu było nam jak najbardziej wygodnie? Jednym z kluczowych aspektów są buty do treningu. Firmy sportowe oferują mnóstwo modeli, które mają zagwarantować wygodę. Warto zwrócić na rodzaj buta oferowany przez danego producenta – niektóre z nich przeznaczone są tylko do biegania, inne do uprawiania jogi, jeszcze inne przeznaczone są na siłownię. Warto wybrać takie, które nie będą uwierać nas w żadnym miejscu. Podczas intensywnych ćwiczeń łatwo o liczne urazy, dlatego obuwie sportowe musi także stabilizować kostkę i być antypoślizgowe.

Jeśli trenujesz jogę lub twój plan treningowy po prostu nie wymaga noszenia obuwia, to warto zakupić skarpetki z antypoślizgowymi spodami lub legginsy osłaniające śródstopie.

Trening w domu – jaki sprzęt?

Przede wszystkim warto zainwestować w antypoślizgową matę do ćwiczeń – pomoże ona w stabilnym wykonywaniu ćwiczeń. Obowiązkowe będą też hantle, bo w końcu  bez nich jak zrobić trening siłowy w domu? Warto zakupić także gumy obciążające – kupisz je w każdym sklepie sportowym. Jeśli zastanawiasz się, czy trening w domu daje efekty, to zakup gumy obciążającej z pewnością pomoże ci je dostrzec.

Oprócz podstawowego sprzętu możesz zakupić także opaski sportowe – na rynku dostępne są liczne modele, które pomogą w przeliczeniu spalonych kalorii, dostarczą informacji o wykonanym treningu i pozwolą na udoskonalenie planu treningowego.

Ile powinien trwać trening w domu?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to musisz mieć na uwadze najważniejszą zasadę: nie liczy się czasowa długość treningu ale jego intensywność. I tak trening intensywny powinien trwać około 45 minut, trening o średniej intensywności około godziny, a trening mało intensywny 90 minut. To, jak długo chcesz trenować zależy jednak tylko od twoich własnych możliwości i upodobań. Jaki trening w domu będzie odpowiedni? Warto wziąć pod uwagę wcześniej ustalony cel. Trening cardio będzie różnił się długością od treningu siłowego.

Wszystkie te powyższe rady z pewnością pozwolą Ci na rozpoczęcie treningu siłowego w domu. W procesie treningowym najważniejsza będzie nie tylko dieta, ale także silna wola. Nie zniechęcaj się – warto wytrwale pracować dla efektów, które z pewnością niedługo dostrzeżesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.