Często decyzja o wykluczeniu mięsa z diety zostaje z nami na całe życie. Wielu ludzi zdecydowało się na ten dość radykalny krok. Chcąc więc sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, cateringi dietetyczne starają się maksymalnie poszerzyć swoją ofertę. Coraz popularniejsza dieta pudełkowa ma więc w swoim menu, posiłki dopasowane do wymagających podniebień wegetarianów. Co powinniśmy wiedzieć o wegetarianizmie i dlaczego warto wybrać wegetariańską dietę pudełkową?.

Wegetarianizm, to nie weganizm

Te dwa podstawowe pojęcia, a co za tym idzie rodzaje diet, często bywają ze sobą mylone. Kilka liter różnicy w nazwach, ma swój cel. Bowiem oba te pojęcia znacząco się od siebie różnią.  Mimo że zarówno wegetarianizm jak i weganizm zakładają wykluczenie mięsa z diety, to jednak różnice są zauważalne gołym okiem. Weganie jednak posunęli się o krok dalej, co za tym idzie wyeliminowali z diety wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego. Nie znajdziemy więc w wegańskiej diecie jajek, masła czy nawet mleka. Wegetarianie natomiast wyeliminowali tylko i wyłącznie mięso. Pamiętajmy o tej różnicy, by wybierając odpowiedni dietetyczny catering, przypadkiem nie pomylić tych dwóch pojęć.

Na czym polega dieta wegetariańska?

Na czym polega dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska budzi kontrowersje. Mimo że nie jest nowym tworem, jedni uważają ją za zwykłe szaleństwo, drudzy zaś, za sposób na zdrowe i długie życie. Jest w tym trochę racji, ponieważ bycie wegetarianinem, w pewnym momencie stało się po prostu modne, a także upatrywano w wegetarianizmie sposobu na skuteczne odchudzanie. Dieta wegetariańska polega na świadomym wykluczeniu z jadłospisu mięsa. Decydujące znaczenie, mają tu względy moralne, wegetarianie nie godzą się na cierpienia, jakim poddawane są zwierzęta w rzeźniach. Dieta ta, miała być więc swego rodzaju protestem przeciwko okrucieństwu z jakim zabijane są zwierzęta. Wegetarianie, znaleźli też mnóstwo sposobów na to, by zastąpić produkty mięsne w swoim jadłospisie, bez ubytków w składnikach odżywczych.

Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?

Produkty mięsne, jak się okazuje można łatwo zastąpić. Te sposoby są z powodzeniem wykorzystywane, również w przypadku rewolucyjnych, wegetariańskich diet pudełkowych, oferowanych przez cateringi dietetyczne, jak np. www.fitking.pl/gdansk/.  Oto lista produktów, które z powodzeniem zastępują mięso u wegetarian:

  • soczewica – gdzie około 30% jej składu to niezbędne dla organizmu przyswajalne białko. Stosuje się ją, by zastąpić mieloną wołowinę. Warto pamiętać, że soczewica występuje w kilku odmianach.
  • tofu – chyba każdy słyszał o tym zamienniku mięsa. Najefektywniej zastępuje on drób, a jego głównym składnikiem są ziarna soi. Z powodzeniem przyrządzimy z niego kotlety czy nuggetsy. Samo w sobie, nie posiada smaku, jednak z odpowiednimi przyprawami, a także dzięki obróbce termicznej, możemy nadać mu pożądane walory smakowe.
  • fasola – źródło potasu, wapnia, fosforu i witamin z grupy B. Możemy przygotować z niej burgery, sosy, a także pyszne pasztety.
  • bakłażan – często wykorzystywany jest jako zamiennik owoców morza.
  • kalafior – często wykorzystywany jako zamiennik kurczaka, głównie w daniach kuchni azjatyckiej. Przyrządzimy z niego zarówno panierkę, jak i innowacyjny spód do pizzy. Jego delikatny smak zagwarantuje nam wiele możliwości wykorzystania.

Jak widać, zamienników mięsa jest całkiem sporo. Co więcej można je wykorzystywać na wiele sposobów, tworząc przeróżne sosy, panierki czy dodatki. Sojowe kotlety do burgerów, czy bolognese z soczewicą, to idealne alternatywy, dla tradycyjnych mięs.

Pudełkowa dieta wegetariańska- dlaczego warto?

Pudełkowa dieta wegetariańska- dlaczego warto?

Jak już wspomniane zostało, dietetyczne kateringi jak np. Fit King, wychodzą na przeciw oczekiwaniom swoich wegetariańskich klientów. Oferują więc diety pudełkowe, w całości dopasowane do potrzeb jaroszy. Tego rodzaju catering eliminuje z jadłospisu mięso oraz jego przetwory i dba o to, by każdy składnik był odpowiednio przyrządzony, smaczny i świeży. Dodatkowo zestaw wegetariańskiej diety pudełkowej zapewni zbilansowany poziom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do normalnego funkcjonowania organizmu. Nie będzie groził nam więc niedobór poszczególnych pierwiastków. Dzięki niej utrzymamy również szczupłą i smukłą sylwetkę, a także eliminujemy z diety biały cukier i unikamy nadmiaru soli.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z wegetariańskiej diety pudełkowej?. Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia lub po prostu nie czujemy się do końca pewnie w kuchni, remedium okażą się zbilansowane posiłku dostarczane każdego dnia pod nasze drzwi. Kolejnym istotnym faktem jest to, że unikniemy konserwantów i wszelkich ulepszaczy smaków. Tego typu cateringi stawiają na naturalność, a przede wszystkim zdrowie. Warto wiedzieć, że do naszej dyspozycji będzie również dietetyk, stale współpracujący z firmą cateringową. To on przeprowadzi wstępny wywiad, a także określi potrzeby kaloryczne naszego organizmu. Dzięki temu dieta, z której wykluczone zostało mięso i jego przetwory, dalej będzie spełniała dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.