Biały cukier, często określany jest po prostu mianem „białej śmierci”. Jednocześnie można śmiało się do tego stwierdzenia przychylić i powiedzieć, że jest ono jak najbardziej zasadne. Zastanawiamy się dlaczego? Otóż wystarczy jedynie spojrzeć na to, jakie konsekwencje wiążą się z nadmiernym spożywaniem białego cukru. Przede wszystkim jeśli staramy się zrzucić nadprogramowe kilogramy, to biały cukier sprawi, że efekt jojo stanie się naszym najgorszym koszmarem. Dodatkowo biały cukier sprawia, że znacznie zwiększamy ryzyko zachorowania na cukrzycę lub nawet do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Trzeba również wspomnieć o tym, że to właśnie biały cukier skutecznie niszczy szkliwo zębów i może doprowadzić do próchnicy. Cukier doprowadza również do znacznego obciążenia naszego organizmu i pogorszenia się naszego samopoczucia. Oczywiście faktem jest to, że słodkiego smaku nie da się całkowicie wykluczyć z jadłospisu. Jednocześnie warto zastanowić się, czym można zastąpić cukier? Okazuje się, że zamiennik cukru wcale nie jest taki trudny do znalezienia. Co więc można wykorzystać, by w zdrowy sposób osłodzić sobie życie?

Warto przeczytać również: Dieta dla cukrzyka

Czym zastąpić cukier w diecie?

Wiele osób zastanawia się, czym zastąpić biały cukier, szczególnie jeśli przebywają one na diecie. Biały cukier tak naprawdę jest największym wrogiem odchudzania, gdyż dostarcza on do naszego organizmu niezliczone ilości węglowodanów, których organizm nie jest wstanie przyswoić. W efekcie odkładają się one w postaci komórek tłuszczowych, a my wyraźnie zauważamy wzrost naszej wagi. Wobec tego jak zastąpić cukier? Otóż sposobów na to jest niezwykle wiele. Przede wszystkim możemy je podzielić na zdrowe i naturalne zmienniki cukru, a także na inne źródła słodkiego smaku, które możemy wykreować własnoręcznie. Tak więc czym zastąpić cukier w diecie? Otóż:

  • pasta z bananów – jest to jeden ze smaczniejszych i jednocześnie zdrowszych zamienników cukru. Wystarczy jedynie rozgnieść dwa dojrzałe banany na papkę, a następnie można dodać ją np. do przygotowywanego deseru lub porannej owsianki.
  • pasta z daktyli – daktyle to jedne z najsłodszych owoców, szczególnie jeśli zdecydujemy się na te, które są suszone. Niemniej jednak ten zamiennik cukru białego jest dość kaloryczny, więc warto się z nim dość delikatnie obchodzić.
  • miód – zdrowe zamienniki cukru to przede wszystkim świetnie nam znany miód. Niemniej jednak wybierajmy produkty ekologiczne i wysokiej jakości.
  • cukier brzozowy – jeśli zastanawiamy się jaki cukier na diecie będzie dla nas odpowiedni, to śmiało możemy postawić na cukier brzozowy. Jest to nic innego, jak świetnie nam znany cukier brązowy. Jest on nie tylko zdrowy, ale także i niskokaloryczny.
  • stewia, erytrol, ksylitol – to popularne słodziki, stosowane jako zamienniki cukru w diecie diabetyków. Niemniej jednak każdy z nas równie dobrze może z nich skorzystać. Nie mają one kalorii, a i tak nadają każdemu smakołykowi słodkiego smaku.

Ksylitol zdrowy zamiennik cukru

Jaki zamiennik cukru najzdrowszy?

Jaki zamiennik cukru jest najzdrowszy? To pytanie z pewnością często pojawia się w głowie osób, które starają się zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie, a jednocześnie nie chcą do końca rezygnować ze słodkości. Otóż każdy substytut cukru ma swoje wady oraz zalety i jest to kwestia, która nie podlega wielu wątpliwościom. Jednocześnie zamienniki cukru w diecie, śmiało możemy podzielić na te nieco zdrowsze i te nieco mniej wartościowe. Ważne jest również to, co jest naszym głównym celem wykluczenia cukru z diety. Czy jesteśmy diabetykami i zmuszają nas do tego czynniki zewnętrzne? Czy być może chcemy znacznie ograniczyć podaż węglowodanów do naszego organizmu? Jeśli motywacją są złowrogie węglowodany, wówczas powinniśmy spoglądać na te zamienniki cukru w diecie, które gwarantują ich jak najmniejszą ilość, a przy tym nie musimy zbytnio uwzględniać ich kaloryczności. Z powyżej wymienionych substytutów cukru możemy przede wszystkim wskazać na miód pszczeli. Jest to produkt pochodzenia naturalnego, który ma niezwykle słodki smak, a jednocześnie nie zawiera w sobie ogromnych ilości węglowodanów, które mogłyby spowodować niepożądany efekt jojo. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednik cukru w postaci cukru brzozowego. W smaku jest on dokładnie taki sam jak biały cukier i jest on wstanie równie skutecznie osłodzić przygotowywane przez nas desery i ciasta. Cukier ten z powodzeniem rozpuści się także w kawie lub w herbacie. Niemniej jednak w przypadku cukru brązowego warto również podkreślić jego niską kaloryczność. W efekcie osiągamy podwójną korzyść z jego stosowania. W przypadku fruktozy, czyli cukru pochodzącego z owoców, to również można o nim powiedzieć wiele dobrego. Jednocześnie nie jest to najzdrowsza alternatywa dla białego cukru. Jeśli więc zależy nam na najbardziej prozdrowotnym wyborze, możemy śmiało postawić na miód lub cukier brzozowy.

Najlepsza alternatywa dla cukru

Odpowiedniki i zamienniki cukru są wyjątkowo różnorodne. Jednocześnie wiele osób chce poznać najlepszy zmiennik cukru i być może włączyć go nawet do swojej diety. Wobec tego czym on powinien się cechować? Otóż nie tylko ograniczeniem węglowodanów, ale także i nie powinien posiadać on kalorii. Dodatkowo najlepszy zamiennik cukru bez kalorii powinien w dalszym ciągu zagwarantować nam wyjątkowo słodki smak. Wobec tego na co będzie najlepiej postawić w tym wypadku? Otóż śmiało można powiedzieć, że najlepszymi zamiennikami cukru są:

  • stewia;
  • erytrol;
  • ksylitol.

Te odpowiedniki cukru są świetnie znane osobom, które borykają się z cukrzycą, jednak nie są one wyłącznie im dedykowane. Na te zdrowe zamienniki cukru może postawić praktycznie każdy z nas! Cechują się one nie tylko zerowym indeksem glikemicznym, ale także całkowitym brakiem kalorii. Dodatkowo przy pomocy wymienionych powyżej substytutów białego cukru, dalej można uzyskać pożądany, słodki smak. Można również bez obaw dodawać je do gorących napojów i innych przysmaków. Wspomniane już zamienniki są jednocześnie produktami ekologicznymi, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.