Dieta ryżowa stanowi odchudzającą monodietę, opartą o dominujący składnik – brązowy ryż. Wbrew powszechnej opinii dieta jednoskładnikowa, w tym również ryżowa może być bezpiecznym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów. Podczas jej trwania należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad. Warto też wiedzieć, iż ryżowa dieta może być także stosowana w nieco mniej restrykcyjny sposób. W takich przypadkach oprócz ryżu stosuje się także dodatkowe składniki jak warzywa czy napary ziołowe. Sprawdź ile można schudnąć na diecie ryżowej i na czym ona polega.
Wartości odżywcze ryżu
Ryż stanowi idealny produkt żywieniowy do każdego rodzaju kuchni. Nie jest istotnym czy preferujesz dietę tradycyjną, wegetarianizm, a weganizm – pochodzące z Chin ziarna doskonale dopełnią każdy posiłek o cenne minerały. Warto jednak wiedzieć, iż najczęściej kupowany ryż, czyli biały zawiera ich najmniejsze stężenie. Chcąc stosować dietę ryżową należy więc skupić się na innych odmianach, aby wartości odżywcze ryżu były jak najwyższe.
Ryż brązowy jest najczęściej stosowanym podczas ryżowej diety. Ma niski indeks glikemiczny, a jednocześnie jest bogatym źródłem dobrych węglowodanów, potasu i błonnika. Dzięki wysokiej zawartości ostatniego składnika wzmacnia działania diety ryżowej dzięki wspomaganiu układu trawiennego. Obecne w nim węglowodany pozwalają regulować poziom cukru we krwi a także zapewniają poczucie sytości. Oprócz tych składników, brązowy ryż jest również źródłem witaminy E, redukującej poziom złego cholesterolu i zmniejszającej nadmiar tłuszczu. Ze względu na to, iż jest produktem bezglutenowym doskonale sprawdzi się w wielu przypadkach żywieniowych, w tym jako główny składnik diety ryżowej.
Na czym polega dieta ryżowa?
Dieta ryżowa stanowi restrykcyjną dietę odchudzającą, pozwalającą w niedługim czasie zrzucić kilka kilogramów. Aby podczas jej trwania nie dopuścić do efektu jo jo należy jednak przestrzegać kilku zasad, dotyczących zarówno kaloryczności diety jak i składników w niej zawartych. Ze względu na właściwości głównego składnika, działanie diety ryżowej opierają się na powstrzymywaniu napadów głodu oraz przyspieszeniu naturalnych procesów metabolicznych i oczyszczających organizm z toksyn.
Podczas diety ryżowej w mniej restrykcyjnej odmianie można spożywać:
- warzywa
- naturalne soki owocowe
- ryby i niewielkie ilości mięsa białego
- orzechy
- niskotłuszczowe produkty mleczne np. jogurt naturalny
Istotnym elementem diety ryżowej jest picie minimum 2 l wody dziennie. Oprócz niej można również przyjmować zielone herbaty lub napary ziołowe. Jeszcze jednym istotnym aspektem jest konieczność dodatkowej suplementacji witamin oraz żelaza. Aby działania diety ryżowej nie wywołały efektu jo jo bardzo ważnym jest niespożywanie produktów smażonych, tłustych, słodyczy i napojów gazowanych.
Dieta ryżowa występuje w dwóch wariantach – restrykcyjnym i długoterminowym. W pierwszym przypadku jest to dieta ryżowa 5 dniowa, opierająca się o spożywanie prażonego w piekarniku ryżu oraz piciu sporych ilości wody. Podczas kilkudniowej kuracji można zrzucić nawet do 3 kg, trudno jednak nie dopuścić do efektu jo jo. Restrykcyjna dieta ryżowa jest także powodem osłabienia organizmu, co wpływa na pogorszenie samopoczucia.
Drugi wariant diety ryżowej trwa od 2 do 4 tygodni, podczas których można schudnąć około 10 kg. W tym wypadku traci się jednak nie tylko gromadzoną w organizmie wodę, ale również tkankę mięśniową. Niska kaloryczność diety ryżowej powoduje, iż ciężko jest nie dopuścić do efektu jo jo po jej zakończeniu. Dodatkowo, działania diety ryżowej w dłuższym rozrachunku mogą doprowadzić do niedoborów organizmu. Warto więc podczas ryżowej diety przyswajać preparaty z żelazem i witaminami.
Czy dieta ryżowa jest bezpieczna?
Dieta ryżowa nie należy do najzdrowszych, więc stanowi przedmiot dyskusji wielu dietetyków. W restrykcyjnej ryżowa dieta niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektu jo jo oraz ogólnego osłabienia organizmu. Niska kaloryczność diety w połączeniu z monotonnym jadłospisem może przyczyniać się do powstawania problemów z układem pokarmowym a także pogarszać samopoczucie. Zaleca się więc stosowanie diety ryżowej w oparciu o dodatkowe komponenty żywieniowe. Dzięki temu właściwości odżywcze ryżu będą lepiej przyswajane przez organizm. Nie wiem czy wiesz, że dieta ryżowa oczyszczająca jelita grube jest jednym z najskuteczniejszych i najzdrowszych sposobów na oczyszczenie organizmu.
Przykładowy jadłospis w diecie ryżowej
Śniadanie – ryż z jabłkiem
- Pół torebki ryżu brązowego
- 1 jabłko
- Szczypta cynamonu
Ryż brązowy gotujemy według instrukcji. Jabłko przecieramy na tarce, dodajemy cynamon. Lekko przestudzony ryż nakładamy na jabłko i czekamy puści nieco soku.
Obiad – ryż z pastą z pieczonych warzyw
- Pół opakowania brązowego ryżu
- 1 papryka
- 2 pomidory
- Pół bakłażana
- 4 ząbki czosnku
- Pół łyżeczki oregano
Warzywa mieszamy z czosnkiem, pieczemy w piekarniku podgrzanym do 200 stopni. Obieramy upieczony czosnek z łupin. Całość wrzucamy do blendera i miksujemy na gładką pastę. Na koniec dodajemy oregano. Taki sos wylać do ugotowanego ryżu.
Kolacja – ryż z kalafiorem
- Pół opakowania ryżu brązowego
- 4 różyczki kalafiora
- słodkiej papryki w proszku (szczypta)
- ostra papryka w proszku (szczypta)
- kolendra (szczypta)
- oregano (szczypta)
Kalafiora dzielimy na kawałki, płuczemy wodą i rozdrabniamy w blenderze lub melakserze. Prażymy warzywo na suchej patelni do uzyskania złocistego koloru. Dodajemy przyprawy i wsypujemy do ugotowanego ryżu.