Wegetarianizm, a weganizm - podobieństwa i różnice

W ostaniach latach bardzo popularny stał się zdrowy styl życia, bycie eko, życie w zgodzie z naturą. W ten nurt doskonale wpisuje się wegetarianizm i weganizm, dwa modele żywienia. Czy się różnią, jakie mają elementy wspólne, czy faktycznie mają pozytywny wpływ na zdrowie?

Wegetarianizm

Wegetarianizm to celowe wyłączenie z diety mięsa, ryb i owoców morza. Jest jednak nie tylko sama dieta, ale również cały światopogląd. Wegetarianie nie jedzą mięsa, ponieważ uważają zwierzęta, za takie same istotny jak ludzi, mające prawa do godnego życia. Wiele osób zastanawia się, czy wegetarianizm jest zdrowy, nie wie, od czego zacząć przejście na wegetarianizm, bez uszczerbku dla zdrowia. Trzeba wiedzieć, jak zacząć wegetarianizm, aby organizm był zadowolony i nie odczuł negatywnie zmiany diety. Dieta wegetariańska jest zdrowa, ale pod pewnymi warunkami. Jeżeli jest dobrze skomponowana, to zapewnia wszystkie niezbędne składniki, minerały i witaminy, a także prawidłowe ilości białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wegetarianie jedzą wszytko oprócz mięsa, w ich diecie można znaleźć owoce, warzywa, nabiał, orzechy, nasiona, produkty zbożowe, a nawet słodycze.

Weganizm

Weganizm to jedna z odmian wegetarianizmu, ale jej zasady są bardziej radykalne, większa ilość produktów jest wykluczona ze spożycia. Weganie nie mogą spożywać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. W diecie nie występują jajka, nabiał, np. mleko, twarogi, sery.  Sporo osób ma wątpliwości, czy weganizm jest zdrowy, ale to kwestia odpowiedniego ułożenia diety. Weganie mogą jeść tylko produkty pochodzenia roślinnego, głównie składające się ze zbóż, roślin strączkowych, roślin oleistych, glonów morskich. Zalecane jest spożywanie każdego dnia produktów z 5 grup żywieniowych. Weganie mogą pić mleko roślinne, jeść ser tofu, owoce, orzechy. Najlepiej, aby produkty spożywane były w formie surowej, choć dopuszczalne jest gotowanie i pieczenie. Aby dowiedzieć się, jak przejść na weganizm zdrowo i bez szkody dla zdrowia, warto przeczytać dostępne informacje, można również skorzystać z pomocy dietetyka lub oferty firmy cateringowej.

Dieta wegańska może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie, pomaga zwalczyć wiele chorób, a także przyczynia się do uzyskania i utrzymania prawidłowej wagi. Weganizm zalecany jest m.in.  w przypadku choroby Hasimoto. Każdy chory wie, jak Hashimoto wpływa na organizm, dlatego szuka sposobów, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy.

Podstawowa różnica między weganizmem a wegetarianizmem

Podstawowa różnica między weganizmem a wegetarianizmem

Dieta wegetariańska często mylona jest z wegańska, ale to błąd. Weganizm a wegetarianizm, mimo że mają trochę cech wspólnych, ale są również elementy różniące obie diety. Można powiedzieć, że weganizm jest bardziej restrykcyjną formą wegetarianizmu. Wegetarianie rezygnują z jedzenia samego mięsa, ale mogą korzystać z produktów odzwierzęcych, tj. mleko, nabiał, jajka itp. Spożywają również miód. Weganie wykluczają ze swojej diety wszystko, co powstało na skutek działalności samych zwierząt. Najczęściej weganie większą wagę przykładają do dobra zwierząt, walczą o prawa zwierząt, są członkami organizacji ekologicznych, często propagują swój styl życia dla znajomych i rodziny.

Dieta wegańska wymaga stosowania suplementów, ponieważ przy ograniczonej ilości składników, trudno dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Weganie wybierają ubrania i kosmetyki, które nie są testowane na zwierzętach, unikają rozrywek, które mogą powodować krzywdę zwierząt, np. wizyt w cyrku. Dieta wegańska wymaga więcej wysiłku i zaangażowania, jest trudniejsza do ułożenia. Skomponowanie diety bezmięsnej nie jest łatwe, należy dokładnie znać właściwości danych produktów, wiedzieć, jaki zamienniki mięsa stosować, aby orgazm nie zaczął chorować. Jeżeli samodzielne ułożenie prawidłowej diety jest trudne, można skorzystać z oferty FitBootCamp. Specjaliści pomogą skomponować zdrową dietę, która nie narazi organizmu na niedobory białka i  niezbędnych witamin. Zadbają również o kaloryczność diety, dopasowaną dla indywidualnych potrzeb klienta. Firma  FitBootCamp jest świetnym ułatwieniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą bezmięsną, ma ofertę wegetarianizm dla początkujących. Urozmaicona dieta  z dużą zawartością warzyw, owoców, produktów zbożowych pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem, ma również pozytywny wpływ na urodę, opóźnia procesy starzenia. Dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez mięsa, polecana jest dieta karniwora, która posiada w ofercie firma cateringowa. Jest przeciwieństwem wegetarianizmu, polega na jedzeniu tylko i wyłącznie produktów odzwierzęcych.

Weganie a wegetarianie – podobieństwa

Weganie a wegetarianie – podobieństwa

Oba pojęcia mają dużo cech wspólnych. Zarówno weganie, jak i wegetarianie nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju. Jest to mięso, ale także smalec czy żelatyna. W obu dietach dużą rolę pełnią warzywa i owoce, które są źródłem witamin i minerałów. Obie diety mogą mieć pozytywny wpływ na organizm, powodują obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie, zmieszają ryzyka zachorowania na choroby serca, cukrzycę i miażdżyce. Powoduję spadek wagi, dlatego często na diety bezmięsne przechodzą osoby, które chcą się odchudzić. Zarówno weganom, jak i wegetarianom zależy na dobru zwierząt, dążą to tego, by uniknąć cierpienia zwierząt.

Dieta wegetariańska i wegańska może być zdrowa, ale ważne, aby była dobrze przemyślana, zrównoważona. Jeżeli będzie zawierała wszystkie niezbędne składniki, może być stosowana przez całe życie. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowym zastąpieniu wszystkich składników odżywczych, tak, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Przechodząc na wegetarianizm, trzeba wiedzieć co jeść, w przeciwnym wypadku można poważnie osłabić organizm i doprowadzić do dużych niedoborów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *