Nasz organizm jest niezwykle skomplikowanym tworem. Nie da się bowiem ukryć, że do zapewnienia mu odpowiedniej pracy, a także usprawnienia procesów zachodzą, niezbędne jest wiele czynników jak np. odpowiednia dieta, czy także aktywność fizyczna. Jednocześnie istnieją schorzenia jak np. dna moczanowa, która pojawia się mimowolnie i co gorsza, pozostaje z nami na zawsze. Wobec tego czym jest wspomniana już dna moczanowa i jaki wpływ na jej terapię ma dieta moczanowa?

Dna moczanowa – co to jest?

Dna moczanowa popularnie znana jest pod nazwą artretyzm. Jest to jedna z chorób przewlekłych, która polega głównie na odkładaniu się kwasu moczowego w stawach, nerkach, więzadłach oraz w ścięgnach. Tak naprawdę zmiany stawowe w przebiegu dny moczanowej mogą obejmować stawy na całym ciele, choć najczęściej pojawiają się one na palcach stóp oraz dłoni. Pierwotne objawy dny moczanowej zwykle są najsilniej związane z miejscem, w którym ona występuje. Zwykle jest to dość bolesne zapalenie danego stawu, które może przebiegać wraz z gorączką i zaczerwienieniem oraz delikatną opuchlizną. Warto również dodać, że pojawienie się dny moczanowej bardzo często związane jest również z innymi chorobami o podłożu metabolicznym. Mowa tu chociażby o cukrzycy typu 2 , nadciśnieniu tętniczym, otyłości czy zbyt wysokim stężeniu cholesterolu. Najlepszym sposobem na profilaktykę dny moczanowej jest zdrowy styl życia, wart z odpowiednia dietą

Sprawdź również: Deficyt kaloryczny

Dieta w dnie moczanowej, a czynniki ryzyka

Osoby borykające się z dną moczanową, z pewnością świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej diety. Dlaczego? To właśnie przy pomocy produktów spożywczych można obniżać poziom kwasu moczowego lub wręcz przeciwnie- nieodpowiednia dieta może doprowadzić do zwiększenia jego stężenia. Tak naprawdę głównymi czynnikami ryzyka w diecie moczanowej jest alkohol. Pacjenci z artretyzmem powinni go całkowicie wykluczyć ze swojego jadłospisu. Nie jest również wskazana dieta na redukcję, gdyż pacjenci nie powinni doprowadzać swojego organizmu do nadmiernego wyczerpania oraz utraty wagi. Nie są zalecane również głodówki, a co więcej, także i mięso. Wszystkie podroby drobiowe, wieprzowe czy wołowe mogą potęgować produkcje i odkładnie się kwasu moczowego. Dieta vege w przebiegu dny moczanowej jest więc jak najbardziej wskazana. Pacjenci powinni również unikać czynników ryzyka w postaci tłuszczów. Wszelaki olej- słonecznikowy czy kokosowy, a także tłuste posiłki mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta i doprowadzić do nasilenia się objawów chorobowych. Warto więc poświęcić chwilę na to, by dieta moczanowa była odpowiednio zbilansowana i dopasowana od potrzeb konkretnego organizmu. Co więcej, często ułożeniem planu żywieniowego w przebiegu dny moczanowej zajmują się profesjonalni dietetycy i to właśnie im warto powierzyć to zadanie. Dieta moczanowa, która zostanie odpowiednio rozplanowana i zbilansowana jest wstanie znacznie ograniczyć i zredukować objawy schorzenia.

Dieta, a kwas moczowy

Skoro wiadomo już co to jest dieta moczanowa, warto zastanowić się jeszcze, które produkty warto z niej całkowicie wykluczyć, gdyż doprowadzają one do znacznie zwiększonej produkcji kwasu moczowego. W tym wypadku warto całkowicie zrezygnować ze spożywania ryb i owoców morza. Niestety, te produkty nie są wskazane w diecie moczanowej i mogą zaostrzyć przebieg choroby. Co więcej, zaleca się je zastąpić produktami, które generują niewielkie ilości wspomnianego już kwasu moczowego. Zalicza się do nich:

  • wszelakie warzywa- najlepiej spożywane w formie surowej;
  • owoce- również spożywane powinny być na surowo;
  • orzechy- różnego rodzaju;
  • makarony- najlepiej pełnoziarniste;
  • zboża.

Dieta moczanowa

Wyżej wymienione produkty potrafią znacznie zminimalizować produkcję kwasu moczowego. Jak łatwo się domyślić, będzie to miało prawdziwie zbawienny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie pacjentów cierpiących na dnę moczanową. Co więcej, dieta moczanowa, skomponowana z powyższych składników znacznie zniweluje ryzyko przerzutu choroby na inne, zdrowe dotychczas stawy i sprawi, że objawy będą o wiele łatwiejsze do kontrolowania. Warto więc rozsądnie dobierać produkty spożywcze i nie narażać swojego organizmu na jeszcze większe obciążenia.

Dieta przy dnie moczanowej – zalecenia

Według wielu specjalistów i lekarzy, dieta lekkostrawna jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dny moczanowej. Dlaczego? Otóż zawiera ona śladowe ilości tłuszczu, mięs i produktów smażonych, które uważane są za największe generatory kwasu moczowego w organizmie. Pacjenci jednak nie muszą w całości ograniczać mięsa. Zalecane jest bowiem spożywanie chudej wołowiny raz lub dwa razy w tygodniu. Dodatkowo osoby borykające się z dną moczanową muszą również zadbać o odpowiednią podaż płynów. Zaleca się bowiem wypijanie nawet 2,5 litra wody mineralnej dziennie. Pomaga to oczyszczać organizm, a w szczególności nerki, gdyż kwas moczowy będzie wydalany razem z moczem. Wodę mineralną od czasu do czasu można zastąpić również naparami ziołowymi np. z mięty czy rumianku. Zalecane jest także spożywanie produktów, które są niesamowicie bogate w witaminę C. Ona również bierze udział w procesie rozkładania kwasu moczowego i chroni nasz organizm przed jego nadmiernym osadzaniem się. Pacjenci powinni również pamiętać, że głodówki i deficyt kaloryczny nie są w ich przypadku wskazane.

Warto przeczytać również: Dieta SIRT

Dna moczanowa – co można jeść?

Co jeść na diecie moczanowej? Otóż najlepiej sprawdzą się warzywa i owoce. Nie ma konieczności całkowitego wykluczenia produktów mięsnych, jednak warto ograniczyć ich spożywanie do niezbędnego minimum. Odnosi się to również do wszelakich zup, które o wiele lepiej będzie przygotowywać na wywarach warzywnych. Kolejną kwestią jest spożywanie produktów pełnoziarnistych i zbożowych. Są one całkowicie dopuszczone, a nawet i zalecane. Jako przekąski można wykorzystać orzechy włoskie, orzeszki pini czy inne rodzaje nasion i pestek. Produkty te pomogą kontrolować i jednocześnie minimalizować objawy dny moczanowej. Powinny więc one stanowić podstawę jadłospisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *