Masz bzika na punkcie zdrowia? Lubisz śledzić nowinki w świecie zdrowego odżywiania? Słyszałaś więc zapewne o japońskiej, zielonej herbacie Matcha. O tym, co sprawia, że budzi tak wielki entuzjazm wśród zdrowotnych świrów, dowiesz się w tym artykule. I co z tym odchudzaniem?

Poznasz też różnicę pomiędzy regularną zieloną herbatą a herbatą Matcha. Jeśli chodzi o smak, to nasz głos oddajemy na Matcha – ze względu na idealną równowagę i łagodny smak.

Herbata Matcha swoje korzenie wywodzi z XI wieku. Uważana była za królewski napój, który spożywało tylko otoczenie królewskie i japońscy samuraje. Obecnie, Matcha jest spożywana przez wszystkich Japończyków.

Herbata Matcha, a zielona herbata – różnice

Matcha to herbata drobnomielona, podczas gdy zwykła zielona herbata ma postać suszonych liści. Herbata Matcha pochodzi z liści Tencha, podczas gdy herbatę zieloną produkuje się z liści różnego rodzaju.

Zwykłą herbatę liściastą robi się przez zanurzenie w gorącej wodzie, podczas gdy Matcha jest mieszana bambusową trzepaczką w gorącej wodzie, aż do momentu gdy się rozpuści i utworzy zielony płyn z pianką na wierzchu. Matcha jest następnie podawana w dużej misce, która jest dzielona z każdym.

W zielonej herbacie liście odcedzamy, podczas gdy w herbacie Matcha je pijemy. Matcha wyróżnia się pięknym jasnozielonym i intensywnym kolorem, podczas gdy kolor zwykłej zielonej herbaty może wahać się od jasnożółtego po jasnobrązowy.

Herbata Matcha, a zielona herbata – różnice

Korzyści płynące z picia herbaty Matcha

Herbatę Matcha zbiera się ze starannie wyselekcjonowanych i osłoniętych przed słońcem (na co najmniej 3 tygodnie przed zbiorami) krzewami. Następnie zbierane są tylko najlepsze liście. Liście te zostają zmielone ręcznie, dla uzyskania jasnego, zielonego proszku. Skąd ten piękny, zielony kolor? Liście Matcha są chronione przed słońcem, zwłaszcza na kilka tygodni przed zbiorami. Dzięki temu wzrasta w nich zawartość chlorofilu – stąd też intensywny kolor.

Herbata Matcha zawiera mnóstwo antyoksydantów. Przeciwutleniacze pomagają zwalczać negatywne skutki oddziaływania promieni słonecznych, zapobiegają też licznym chorobom. Wszyscy powinniśmy zapewniać sobie odpowiednią dawkę antyoksydantów, dlatego jedzmy dużo warzyw i owoców, pijmy też herbatę Matcha. Stanowi ona absolutną moc przeciwutleniaczy.

 • Jest pełna katechinów. Nie wszystkie przeciwutleniacze są równe, a herbata Matcha zawiera ich mnóstwo. Dość powiedzieć, że Matcha ma 100 razy więcej katechinów niż jakakolwiek inna herbata dostępna na rynku.
 • Pomaga zwalczać stres. Oto powód, dla którego jest tak uwielbiana przez chińskich daoistów i japońskich mnichów. Herbata Matcha pomaga rozluźnić się i ułatwia medytację, nie przysłaniając jednocześnie jasności umysłu. Dzieje się to dzięki obecności aminokwasu L-teaniny, stanowiącego główny składnik liści. L-teanina pomaga w proliferacji fal alfa w mózgu, co pomaga nam się rozluźnić, bez efektu senności.
 • Zwiększa koncentrację i poprawia pamięć. L-teanina zwiększa wytwarzanie dopaminy i serotoniny, które pomagają poprawić pamięć, koncentrację i nastrój.
 • Zwiększa poziom energii. Japońscy samuraje pili przed bitwami herbatę Matcha, możesz więc wyobrazić sobie, jak dobrze wpływa na poziom energii. Pomimo iż zawiera kofeinę, to nie powoduje innych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do innych środków pobudzających. Stanowi dobą energię pomniejszoną o efekty uboczne, takie jak nerwowość czy nadciśnienie tętnicze.
 • Herbata Matcha na odchudzanie. Herbata Matcha zwiększa metabolizm i pomaga spalić tłuszcz, bardziej niż jakikolwiek inny napój. Bonus: nie powoduje żadnych skutków ubocznych, związanych z układem sercowo-naczyniowym. Wszystkie powyższe korzyści picia herbaty Matcha wpływają pośrednio na sukces w odchudzaniu, dlatego jeśli jesteś na diecie – zastąp zwykłą zieloną herbatę, herbatą Matcha – naprawdę warto spróbować.
 • Usuwa toksyny z organizmu. Zwiększony poziom chlorofilu powoduje, że herbata Matcha do silny detoksykator. Usuwa chemiczne toksyny i metale ciężkie z naszego ciała.
 • Wspiera dobry cholesterol. Przeprowadzone badania wykazały obiecujące wyniki, jeśli chodzi o wpływ herbaty Matcha na zdrowie serca. U ludzi regularnie spożywających herbatę Matcha stwierdzono spadek złego cholesterolu (LDL) i wzrost dobrego cholesterolu (HDL).
 • Zdrowie żołądkowo – jelitowe. Herbata Matcha jest niezwykle skuteczna w leczeniu zaburzeń żołądkowo – jelitowych. Badania wykazały, że Matcha ma właściwości oczyszczające, co wpływa na pozbycie się zgromadzonych toksyn z organizmu.
 • Jest aromatyczna i smaczna. Najlepszą rzeczą jeśli chodzi o herbatę Matcha jest to, że nie musisz przełykać ją z obrzydzeniem, tylko dlatego, że ma dobre właściwości odżywcze. Jest naprawdę smaczna, a poniżej podajemy pomysły na jej przyrządzenie.

Herbata Matcha – przepisy

Herbata Matcha – przepisy

Smoothie z herbaty Matcha

Składniki:

• 1/2 – 1 łyżeczka herbaty Matcha
• 1/4 szklanki gorącej wody
• 1/4 szklanki mleka kokosowego
• Opcjonalnie – słodzik do smaku

Przygotowanie:

1. Przesiej herbatę by była bez grudek.
2. Wsyp herbatę do dużego kubka. Dodaj wodę i mleko.
3. Energicznie mieszaj trzepaczką aż stanie się spieniona.
4. Skosztuj i dodaj wodę, mleko lub słodzik według własnego upodobania. Miód pasuje tutaj idealnie.

2. Mrożona herbata Matcha

Składniki:

• 2 szklanki wody
• 2 łyżeczki herbaty Matcha
• 2 szklanki lodu
• 1 limonka, pokrojona w plasterki
• Garść świeżej mięty
• Opcjonalnie: miód lub słodzik

Przygotowanie:

 1. Użyj shakera do koktajli albo ubijaczki do zmieszania wody i herbaty – tak aby nie było grudek.
 2. Dodaj lód, sok z połowy limonki i miętę. Podawaj w szklankach z plastrami limonki lub cytryny dla dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.